Księgarnia Bookarest w Starym Browarze (Atrium ? poziom 0), która w roku 2008 została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie na najbardziej aktywną księgarnię promującą czytanie, nie ustaje w tych działaniach. W czwartek, 12 maja 2011, o godz. 19.00 będzie ona miejscem spotkania z jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy młodego pokolenia: Jackiem Dehnelem. Wstęp wolny.
Jacek Dehnel – (ur. 1980 w Gdańsku) – poeta, tłumacz, prozaik, malarz. Autor m.in. powieści ?Lala? (W.A.B. 2006), tomu opowiadań ?Rynek w Smyrnie? (W.A.B. 2007), zbioru czterech minipowieści Balzakiana (W.A.B. 2008) oraz zbioru szkiców Fotoplastikon (W.A.B. 2009). Ukazało się niemieckie, hebrajskie, włoskie i słowackie tłumaczenie ?Lali?, przygotowywane są przekłady na język hiszpański, węgierski, włoski, turecki, chorwacki i litewski. Jacek Dehnel jest laureatem m.in. Nagrody im. Kościelskich i Paszportu ?Polityki”. Balzakiana były nominowane do nagród ?Nike” i ?Cogito”, książkę uhonorowano również Śląskim Wawrzynem Literackim.
Recenzje:
W odległych epokach czuje się jak ryba w wodzie, ze znawstwem oprowadza po prastarych obyczajach, świetnie rozpoznaje zdarzenia, miejsca i przedmioty, lecz zarazem patrzy na ową dawność dzisiejszym wzrokiem, poprzez współczesne konteksty. Nie ma więc mowy o bezproblemowym powrocie do przeszłości i ?zamieszkaniu” w świecie retro. To tylko symulacja, efektowna sztuczka. Jacek Dehnel opanował tę sztuczkę perfekcyjnie.
Jacek Dehnel, ?Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya? – niezwykła powieść! Opowiada o biografii wielkiego artysty, znajduje się jednak na antypodach zacnego gatunku vie romancée. Jej polifoniczna konstrukcja precyzyjna jest jak dzieło zegarmistrza, a równocześnie odnosimy wrażenie, że całość powstała na jednym oddechu, że pisana była z pasją, nawet z furią.
Książka jest językowym majstersztykiem. Ale wielbiciele staroświeckich wdzięków i smaczków ?Lali” nie poznają Dehnela. Samcze sprośności i grube wulgaryzmy Francisca, obleśne eufemizmy Javiera, obrzydlistwa piętrzące się w opisach malowideł – wygrzebane w polszczyźnie czy wymyślone? Popisem pisarskiego kunsztu są opisy ?Las pinturas negras?.