Palestyna w murze

W piątek, 9 grudnia 201, o godz. 19.00 w Klubo-księgarni ?Głośna?, która mieści się w Poznaniu przy ul. Św. Marcin 30 w Poznaniu, odbędzie się spotkanie zatytułowane: ?WYSPY W MURZE?. Będzie to prezentacja filmów w kinie Muza, wystawa plakatów i panel dyskusyjny na temat społeczno-kulturalnego rozczłonkowania Palestyny.
Palestyńskie życie jest fragmentaryczne, nieciągłe, naznaczone sztucznymi i narzuconymi układami szatkowanej lub ograniczanej przestrzeni, przemieszczaniem i niesynchronizowanym rytmem zakłóconego czasu.

Edward W. Said

Mur w Palestynie to nie tylko Mur Separacyjny, jakim Izrael oddziela się od okupowanych przez siebie arabskich terenów. Mur, który rozdziela także Jerozolimę Wschodnią od reszty Zachodniego Brzegu, Palestyńczyków mieszkających na terenach Autonomii i Strefy Gazy od siebie nawzajem i pobratymców, mieszkających w miastach znajdujących się na terenie Izraela, jak Nazaret, czy Hajfa. Mur to także liczne punkty kontrolne i zapory na drogach, utrudniające lub uniemożliwiające poruszanie się po terenie Palestyńskiej Autonomii. To także mur mentalny, wielorakie blokady wewnętrzne narosłe w samych Palestyńczykach, lęk przed podróżami, sprawiający, że miejscowa ludność niechętnie się przemieszcza. Niechętnie też `wykracza poza znajomą strefę dzielnicy, miasta, wioski, czy obozu uchodźców. Palestyna poszatkowana została na porozrzucane pomiędzy barierami wyspy. Wyspy te rzadko kontaktują się ze sobą, zwiększając dystans i niewiedzę o sobie nawzajem. Każda z wysp zaczyna mieć swoją własną historię, swoją własną, zamkniętą społeczność w całym palestyńskim archipelagu.

Na spotkaniu zaprezentowane zostanie to rozczłonkowanie Palestyny. Każdy z prezentowanych filmów odkrywać będzie kolejną palestyńską enklawę:

  • ?RCDF-Documentary“ prod. Sareyyet Ramallah Troupe (Palestyna), 2011, prezentuje ideę międzynarodowego festiwalu tańca współczesnego w Ramallah. (5 min).
  • ?Nasze słowa są ze szklanych kamyków”, 2010, stworzony został przez nastoletnich uczestników projektu Sumer Media Academy prowadzonego przez Spafford Children?s Centre w Jerozolimie Wschodniej i Fundację Together Polska. Porusza trudną kwestię możliwości zakończenia konfliktu pomiędzy Palestyńczykami a Izraelczykami. (6 min).
  • ?Dokumenty B?Tselem“, 2011, to krótkie, amatorskie ujęcia codziennego życia dokonane przez Palestyńczyków z Gazy, Wschodniej Jerozolimy i Hebronu w ramach projektu dystrybucji kamer do archiwizacji zdarzeń w najbardziej newralgicznych miejscach Palestyny (10 min).
  • ?Susya“ reż. Yoav Gross, Dani Rosenberg, (Izrael), 2011, opowiada o starym człowieku z Susya, w Południowym Hebronie, który wraz z synem wybiera się do swej rodzimej wioski, będącej obecnie izraelskim stanowiskiem archeologicznym z ruinami starożytnej synagogi udostępnionym zwiedzającym, z którego cała ludność palestyńska została w latach osiemdziesiątych wypędzona przez izraelską armię. (15 min).
  • ?Należę do tej ziemi“ reż. Jarosław Giermaziak i Tymon Wyciszkiewicz, 2010 Dokument-narracja, opowiadająca o beduińskim pasterzu z Południowego Hebronu, który w warunkach ciągłego wypierania jego wioski Umm Al-Kher przez izraelską osadę Karmel oraz niezrozumienia ze strony własnej społeczności, stara się realizować swe artystyczne zamierzenia. (24 min).
  • ?Ziemia porwana przez mity“ Kefah Fanni, 2011, jest klipem muzycznym, który w formie kolażu zdjęć przedstawia ideę Ruchomego Centrum Kultury w regionie Massafer Yatta w Południowym Hebronie, łączącego miejscowych pasterzy z artystami i aktywistami z Ramallah i Tulkarem (15 min).

Obejrzeć będzie można także wystawę pt. ?Użyteczność symboli“. Jest to swoisty przegląd plakatu politycznego z Regionu, ukazujący wykorzystanie sztuki jako narzędzia ekspresji własnych tęsknot, strachu, nadziei i uczuć narodowych.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu ?Ruchome Centrum Kultury“, prowadzonego przez Stowarzyszenie NOMADA i Fundację PCPM przy bliskiej współpracy z palestyńską organizacją DAR QANDEEL, współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. oraz palestyńską A.M. Qattan Foundation.

Po prezentacji poprowadzona zostanie dyskusja przez członków Nomady i PCPM, Tomka i Agatę, prowadzących na miejscu projekt ?Ruchomego Centrum Kultury“ na temat społeczno-kulturowego rozczłonkowania Palestyny.

Bonus

Wśród uczestników rozprowadzane będą darmowe płytki CD z wszystkimi prezentowanymi filmami, oraz krótka broszurka opowiadająca o Ruchomym Centrum Kultury.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...