Ostatnia eliminacja „Zostań Gwiazdą Kabaretu”

W piątek, 20 maja 2011, o godz. 20:00 w Scenie na Piętrze na ul. Masztalarskiej 8 (tel. 61 852 88 33) odbędzie się VI, końcówkowa w tym sezonie eliminacja IX Festiwalu kabaretowego. Tym razem w konkursie zmierzą się ze sobą kabarety ?Róbmy Swoje? i ?Ścibor&Szpak?. Gościem specjalnym wieczoru będzie Stanisław Tym.
Kabaret ?Róbmy Swoje?

Skład:
– Magdalena Caputa
– Magdalena Rainer
– Paweł Sadowski
– Mariusz Szmit
– Tomasz Zatorski

Historia:

Kabaret powstawał dwa razy, za każdym razem w Krakowie. Po raz pierwszy początkiem 2003 roku, po raz drugi końcem 2007. Pierwsze powstanie było bardziej spontaniczne, mniej merytoryczne. Drugie powstanie obarczone było odrobiną wiedzy z gatunku jak się robi kabaret. I to właśnie z tej odrobiny wyrosło sporo ciekawego materiału. Wszyscy członkowie, jak jeden mąż i jedna żona, śpiewali kiedyś w scholi Duszpasterstwa Akademickiego “Na Miasteczku? w Krakowie. Tam się spotkali i tam też urodził się ich kabaret. Starają się go tworzyć, opierając się na dobrym pomyśle i nie gorszej muzyce.

Kabaret ?Ścibor&Szpak?

Kabaret powstał we Wrocławiu w pierwszej połowie tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego roku. Początkowo nie koncertował, szlifując swój rozwój motoryczny i psychofizyczny. Od samego początku między członkami kabaretu dochodziło do sporów, a nawet awantur, efektem czego był całkowity brak działalności scenicznej aż do 2005 roku. Od tego czasu ?Ścibor&Szpak? występuje, choć dość rzadko, posiadając – jako rzadko występujący – status kabaretu chronionego.

Stanisław Tym

Stanisław Tym to pseud. Andrzeja Killa (ur. 17 lipca 1937 w Małkini) ? polskiego satyryka, aktora, komediopisarza, reżysera i felietonisty. Jest autorem wielu sztuk teatralnych, skeczy (jednym ze słynniejszych jest ?Ucz się Jasiu? w wykonaniu Jana Kobuszewskiego, Wiesława Gołasa i Wiesława Michnikowskiego, prezentowany w kabarecie Dudek) i słuchowisk radiowych, a także scenariuszy do filmów Stanisława Barei, w których również występował i był współreżyserem. Odtwórca roli kaowca w filmie Marka Piwowskiego ?Rejs?. Współautor i aktor kabaretów Owca, Dudek, Lopek i Wagabunda. W drugiej połowie lat 90. pisał felietony do tygodnika Wprost, dziennika Rzeczpospolita, obecnie jest stałym felietonistą Polityki. Poza tym jest też laureatem wielu nagród, m.in. za najlepszy scenariusz do filmu ?Rozmowy kontrolowane? na FPFF w Gdyni w 1992 roku, Nagrody Kisiela dla najlepszego publicysty w 1998 roku, nagrody telewizyjnego Pegaza ?za poczucie humoru i przenikliwość umysłu” w 2002 roku. W roku 2005 ukazał się zbiór jego tekstów i rysunków, zatytułowany „Mamuta tu mam” (który to jest palindromem, bo czytany od prawej do lewej brzmi tak samo). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Bilety:
30 zł.
Do nabycia w CIM i Estradzie Poznańskiej.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...