Odkryj Ostrów Tumski

Cafe Misja CK Fara ul. Gołębia 1, Poznań[ www.cafemisja.pl] zaprasza w środę 10.10.2012, o godz. 19.00 na prelekcja z cyklu ?Terra incognita ? odkryj Ostrów Tumski?. Temat prelekcji: Którego prymasa i za co aresztowały władze pruskie? Kolejna prelekcja Dainy Kolbuszewskiej z cyklu Terra Incognita ? odkryj Ostrów Tumski poświęcona będzie trudnej sytuacji Kościoła pod zaborami ? skomplikowanej sytuacji ekonomicznej, związanej z przejęciem przez władze pruskie majątku kościelnego oraz trudnym do uniknięcia uwikłaniu w sprawy polityczne.
Bohaterem cyklu tym razem będzie arcybiskup gnieźnieński i poznański Mieczysław Halka-Ledóchowski, który z przyjaciela prawowitej władzy stał się z czasem człowiekiem, rozumiejącym rolę Kościoła w podtrzymywaniu tożsamości narodowej Polaków pod zaborami. Arcybiskup był jednym z tych, którzy za swój opór władzy zostali osadzeni w więzieniu. Spojrzymy też na Poznań jego oczyma – oczyma człowieka wychowanego i wykształconego za granicą i będzie to zapewne dla wielu zaskakujący obraz.
Przy okazji powiemy też parę słów o Janie Koźmianie (postaci niesłychanie ciekawej!), który stał się najbliższym współpracownikiem arcybiskupa. Wspomnimy rzecz jasna o kontrowersyjnym abp. Ignacym Raczyńskim, który ?przeprowadził? diecezję poznańską przez okres rozbiorów oraz abp. Marcinie Duninie i przyczynach jego pobytu w więzieniu. Nie zabraknie też opowieści o abp. Florianie Stablewskim i jego pozytywistycznej działalności, a także o ratowaniu przeznaczonych do rozbiórki i sprzedaż ?na cegły? (!) najstarszych budowli na Ostrowie Tumskim. Wstęp wolny

x

Zobasz także

ICH CZWORO Gabrieli Zapolskiej

26 maja w Teatrze Wielkim podwójna dawka spektaklu „Ich czworo” w reżyserii Jerzego Stuhra. Na ...