Obywatel projektant

W czwartek, 31 marca 2011, o godz. 18.00 w Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku 3 (tel. 852 95 01) odbędzie się kolejne spotkanie w ramach designu. O postawie projektanta, jego odpowiedzialności oraz profesjonalizmie, nie tylko w kontekście projektowania odpowiedzialnego i społecznego opowie pan Tomasz Bierkowski.

Projektowanie społeczne i odpowiedzialne, w odróżnieniu od komercyjnego, jest istotnym medium w dialogu społecznym, formą manifestacji poglądów, potrzeb, aspiracji, czy eksponowania konkretnych problemów. Projektant musi być tego świadomy; równocześnie musi on również zdawać sobie sprawę, iż każdy rodzaj projektowania nie jest procesem neutralnym i generuje ?określony ślad społeczny?.

W swoim wykładzie Tomasz Bierkowski podejmie próbę zdefiniowania społecznej roli projektanta, odpowiedzialności oraz wskazanie jego miejsca i funkcji w społeczeństwie. Poruszona zostanie kwestia różnic między odpowiedzialnością społeczną a odpowiedzialnością zawodową projektanta. Jak powinny wyglądać kwestie edukacji w kontekście kształtowania właściwej (odpowiedzialnej i zaangażowanej) postawy projektanta? W jaki sposób polski projektant może realizować projekty zaangażowane lub odpowiedzialne? Na czym może polegać wykorzystanie kapitału społecznego w procesie projektowym? Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja i omówienie przykładów projektowania prospołecznego i odpowiedzialnego w Polsce.

TOMASZ BIERKOWSKI – projektant grafiki wydawniczej, pracownik ASP w Katowicach. Laureat m.in. Festiwalu Plakatu w Krakowie, konkursu Śląska Rzecz oraz konkursu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejszą Książkę PTWK w 2009 roku. Współpracuje z Muzeum Sztuki w Łodzi, warszawską Zachętą oraz Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu. Autor książki ?O typografii? (Czysty Warsztat, 2008)

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...