O potrzebie tolerancji i przyjaźni

W sobotę 26 marca 2011 o godz. 11.00 w Księgarni Z Bajki na Osiedlu Przyjaźni 125c (tel. 61 820-05-82) odbędzie się Poranek literacki i spotkanie z książką dla dzieci pt. ?Groszka. Piesek, który chciał mieć dziewczynkę”. Role są w niej odwrócone: to nie człowiek jest właścicielem psa, ale pies człowieka, chociaż bardziej pasowałoby tu słowo ?opiekun”. Wstęp wolny.

Groszka jest jeszcze mala i jak każde dziecko ma marzenia. Największym zaś jest: posiadać dziewczynkę. Pewnego dnia psi rodzice spełniają jej życzenie i w wielkiej paczce Groszka znajduje… Dominikę. Wszystko układa się dobrze, aż do momentu, w którym okazuje się, że Dominika ma swoje ludzkie potrzeby, których za nic w świecie nie zmieni, a Groszka – psie. A one często są ze sobą sprzeczne. Rodzi to wiele konfliktów, niedomówień, żalu i smutków. Momentem kulminacyjnym jest chwila, w której Groszka mocno zawodzi zaufanie dziewczynki, a ta ucieka. Powiedzenie: ?Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka” razi Groszkę, ale też wpływa na jej ambicję. Postanawia odnaleźć ?Domikrzykę” (jak mówią o dziecku psi rodzice). Sprawa nie jest taka prosta, bo w lesie, nad strumieniem, trop zanika. Na szczęście Groszce udaje się namówić lisa, by pomógł w poszukiwaniach. Takie doświadczenie pozwala psu zrozumieć, że jego sytuacja się zmieniła: nie jest już w pełni wolny, bo ma przecież kogoś, za kogo bierze odpowiedzialność. A to zobowiązuje…

Nie jest to łatwa książka. Porusza wiele ważnych i mądrych kwestii, które początkowo małym czytelnikom nie muszą wydawać się oczywiste. Do jednej z nich należy tolerancja i akceptacja odmienności innych, także szacunek dla czyjejś przestrzeni i czasu prywatnego. To również poczucie odpowiedzialności za przyjaciela, potrzeba bliskości i szczerości, ale i ostrzeżenie, że nie można od innych wymagać wyłączności uczuć. To powolne dojrzewanie w przyjaźni i budowanie kompromisów. To umiejętność godzenia swoich i cudzych potrzeb oraz konieczność zrozumienia wzajemnych odmienności. W książce zawarty też jest jasny komunikat, że zwierzęta również mają swoje potrzeby i odmienny od ludzkiego świat, do którego ludzie nie mają wstępu.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...