O Mikołaju Reju na Zamku

Polski film dokumentalny z roku 2005 zatytułowany: ?SMOK Z OXY?, o podtytule: ?Rzecz o Mikołaju Reju? będzie można zobaczyć w Klubie Krótkiego Kina w poniedziałek, 4 kwietnia 2011 o godz. 19.30 w Sali Audiowizualnej Centrum Kultury Zamek. Wyświetlony zostanie też nowszy film pt. ?Perskie requiem?. Po projekcji spotkanie z autorką. Wstęp wolny.

?SMOK Z OXY? to dokumentalna opowieść o zagadkach biografii i historii twórczości Mikołaja Reja – postaci, wokół której narosło w literaturze wiele mitów, kontrowersji i sprzecznych ocen i której przyklejono wiele nietrafnych etykietek, jak chociażby „ojciec literatury polskiej”.
Tymczasem Rej był zarówno jako człowiek, jak i pisarz postacią niejednoznaczną, odbiegajacą od stereotypu. Zdolny biznesmen i artysta, ziemianin, polityk, działacz religijny (porzuciwszy katolicyzm opowiedział się za chrześcijaństwem reformowanym), ścigany ekskomunikami i niesłychanie ostro atakowany przez przywódców obozu katolickiego. Pieniacz (był stroną w przeszło 500 sprawach sądowych) i moralista. Chciał uchodzić za „nieuka i prostaczka”, a był pisarzem niezwykle wszechstronnym, popularnym i za życia ze wszech miar docenianym. Dbał o autoreklamę i znakomicie trafiał w gust czytelników.
W filmie mówią o nim eksperci: Janusz Maciuszko (historyk religii) oraz Tadeusz Ulewicz i Adam Karpiński (historycy literatury). Ich wypowiedzi ilustrują inscenizowane fragmenty utworów Reja z udziałem aktorów na tle animowanej scenografii, opartej na drzeworytowych ilustracjach XVI- wiecznych wydań utworów Mikołaja Reja.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...