Nowe przede wszystkim

W poznańskim Teatrze Nowym mamy nowego dyrektora, Piotra Kruszczyńskiego, który wprowadza na scenę zupełnie nowe rzeczy. W piątek i sobotę, 4 i 5 listopada 2011 odbywać się będzie pierwsza edycja tzw. ?czytanek?, czyli nowej serii spotkań ze współczesnym dramatem pn. ?Dramaty Nowe?. Tym razem będą to cztery ?czytanki?, każda trwająca półtorej godziny, a czytać będą aktorzy Teatru Nowego.

Zaułek Krystyny Feldman

Pierwsza edycja cyklu poświęcona będzie dramatom niemieckojęzycznym (austriackim i niemieckim). W kolejnych odsłonach przedstawiane zostaną ciekawe odkrycia i nowe tendencje w pisarstwie scenicznym. Nowa dramaturgia zarówno w Polsce, jak i na świecie rozwija się bardzo dynamicznie i obfituje w interesujące odkrycia. Wiele tekstów jednakże długo musi czekać na teatralna realizację. ?Czytanki? pozwalają ten proces nieco przyspieszyć i zaprezentować publiczności utwór jeszcze zanim przyjmie on formę pełnego spektaklu.

Program:

4 listopada 2011
Trzecia Scena ? wejście od zaułka Krystyny Feldman
19:00 Stephan Seidel ?Miłosć, śmierć i namiętność. Nadchodzi nowy dzień?, przeł. Iwona Nowacka.
Opieka reżyserska Piotr Kruszczyński
20:30 Roland Schimmelpfennig ?Tu i teraz?, przeł. Mateusz Borowski i Małgorzata Sugiera.
Opieka reżyserska Agnieszka Korytkowska – Mazur.

5 listopada 2011
Scena Nowa – wejście od zaułka Krystyny Feldman
18:00 Roland Schimmelpfennig ?Złoty Smok?, przeł. Elżbieta Ogrodowska ? Jesionek.
Opieka reżyserska Magdalena Miklasz
19:30 Elfriede Jelinek, Rechnitz. Anioł Zagłady przeł. Monika Muskała.
Opieka reżyserska Katarzyna Kalwat.

Dyskusję po ostatnim czytaniu 5 listopada (ok. godziny 21.30) poprowadzi red. Anna R. Burzyńska ? ?Didaskalia”. Ponoć widzowie wybiorą wtedy dramat, który przeznaczony później będzie do faktycznej realizacji.

Bilety:
Normalny 5 zł i ulgowy też 5 zł.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...