Nowa Mary Stuart

Jutro, w sobotę 13 listopada2010, w Teatrze Nowym w Poznaniu odbędzie się premiera sztuki Wolfganga Hildesheimera w przekładzie Barbary Witek-Swinarskiej pt. ?Mary Stuart?.

?Mary Stuart? to, jak mówi reżyser spektaklu, Waldemar Zawodziński, tragikomiczny obraz śmierci. Rzecz o namiętności władzy, o okrucieństwie wobec innych i siebie, o dojmującej samotności i pragnieniu bycia kochanym, o potrzebie zbrukania i czystości, o lęku i nadziei, i o tym, że nic bardziej groźnego niż «piekło świętości.

Historia:

Maria Stuart, kilka dni po narodzinach osierocona przez ojca – Jakuba V, królowała Szkotom już od kołyski. W 1548 roku sześcioletnia dziewczynka rozpoczęła edukację w duchu renesansu na najświetniejszym dworze Europy, we Francji. Po śmierci Marii Tudor, królowej Anglii, los na zawsze powiązał Marię z jej konkurentką i pretendentką do angielskiego tronu, późniejszą Elżbietą I. Rywalizacja pomiędzy dwiema kobietami, piękną i umiejącą swój czar wykorzystać Szkotką, oraz twardą i konsekwentną królową-dziewicą, trwała prawie 30 lat. Burzliwy romans z Bothwellem, uważanym za mordercę pierwszego męża Marii, lorda Darneya, spowodował, że w roku 1567 królowa Szkotów musiała abdykować. Uciekając przed gniewem dawnych poddanych, schroniła się w Anglii. Pod baczną obserwacją Elżbiety spędziła 19 lat, podczas których coraz bardziej ograniczano jej wolność. W 1586 roku Maria została oskarżona o udział w spisku przeciwko monarchini. Fałszywi świadkowie i spreparowane dowody przypieczętowały los Marii Stuart. Elżbieta podpisała wyrok śmierci.

Teatralnie:

Sztuka powstała po drugiej wojnie światowej. Wolfgang Hildesheimer stworzył opowieść o ostatnich godzinach życia Marii Stuart. Jaka to opowieść?
Zniedołężniała kobieta rozpaczliwie i kurczowo trzyma się życia. Otaczający ją słudzy nie są żadną pomocą w tej beznadziejnej walce. Nie wahają się nawet ograbić kobietę z ostatnich ozdób. Odarta z godności i przerażona nadciągającym, nieuchronnym losem, królowa Szkotów wspomina dawne dni chwały i minioną piękność. Bojaźń i lęk przed utratą życia od ciosu katowskiego topora tuż przed egzekucją ustępuje miejsca królewskiemu spokojowi i majestatowi Marii.

O spektaklu:

reżyseria, scenografia i adaptacja: Waldemar Zawodziński
kostiumy: Maria Balcerek
Obsada:
Bożena Borowska-Kropielnicka
Maria Rybarczyk
Ewelina Dubczyk
Mirosław Kropielnicki
Janusz Andrzejewski
Grzegorz Gołaszewski
Michał Grudziński
Wojciech Ziemiański
Mikołaj Osiński
Tadeusz Drzewiecki
Irena Dudzińska

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...