No women no art

Już za miesiąc, w dniach 6-12 października, w Poznaniu odbędzie się 5. edycja No Women No Art, pierwszego w Polsce festiwalu poświęconego twórczości kobiet. W tym roku, podobnie jak podczas poprzedniej edycji, artystki połączą sztukę z tematyką przestrzeni publicznej

Tegoroczny Festiwal rozpocznie koncert podsumowujący pionierski w skali Polski projekt warsztatów muzyczno-liderskich Girls Rock, gdzie zespoły utworzone z nastoletnich uczestniczek wystąpią obok prowadzących zajęcia: grupy Transloli i Drekoty. Z okazji jubileuszu w identyfikacji wizualnej tegorocznego Festiwalu, organizatorki wróciły do swojego wyjściowego motto ?nie ma sztuki bez kobiet?, które na warsztat wzięła Monika Drożyńska ? artystka pierwszej edycji No Women No Art, oraz zeszłorocznego programu ?Ulice są nasze!?. Haftowany grubą nicią plakat Festiwalu pojawi się na ulicach Poznania już na dniach.

Jednocześnie poza-tematyczna część programu Festiwalu odbywać się będzie w centrum Poznania. W kinie Muza ? prezentowana będzie retrospektywa filmów Mirandy July. W Concordia Design odbędzie się Fun Fashion Design Day, a w Teatrze ósmego Dnia widzowie obejrzą jeden z ważniejszych polskich spektakli tego roku ?Komornicka. Biografia Pozorna? z Anitą Sokołowską w roli Marii Komornickiej, która w poznańskim hotelu Bazar spaliła swoje suknie i przybrała imię ?Piotr Włast?. Wzorem ubiegłego roku, Festiwal przygotował też specjalną sekcję programu dla dzieci.

W tym roku artystki ruszają na podbój dzielnic oddalonych od centrum. Tam właśnie powstaną Kioski Kultury, wokół których będzie koncentrował się główny program festiwalu No Women No Art. Pola Dwurnik, zaprosi mieszkańców poznańskiego osiedla Rataje do wspólnego tworzenia, pisania i wysyłania pocztówek. Rysunkowe kartki będzie można modyfikować i wysyłać do rodziny i znajomych. Ela Jabłońska będzie zachęcać mieszkańców Łazarza do wymiany małymi obiektami sztuki, w ramach akcji ?bARTer ? wymień się sztuką“. Natomiast Joanna Wowrzeczko-Warczok, w swoim Kiosku Kultury na Piątkowie twórczo dyskutować będzie z mieszkańcami o funkcji i formie współczesnych podwórek. Tuż obok, reaktywowane zostanie też zapomniane Kino Dąbrówka, gdzie prezentowana będzie część programu filmowego.

Nie ma sztuki bez kobiet!

x

Zobasz także

ICH CZWORO Gabrieli Zapolskiej

26 maja w Teatrze Wielkim podwójna dawka spektaklu „Ich czworo” w reżyserii Jerzego Stuhra. Na ...