?Inwazja barbarzyńców” to Inny festiwal, który trwać będzie od 28 listopada do 2 grudnia 2011. Poświęcony jest problemowi spotkania i poznania Innego, którego odmienność może przybierać różne formy. Nie tylko kolor skóry, język, ale także wiek i pochodzenie są często powodem dyskryminacji i wykluczenia. Przedstawiamy festiwalowy program filmowy kina Muza. Na tamtejsze pokazy Wstęp wolny.
Kim dzisiaj jest barbarzyńca? Nieznajomym wywołującym poczucie lęku? Pionierem wyznaczającym nowe drogi? ?Inwazja Barbarzyńców? podejmuje próbę nowego spojrzenia na relacje z Innym – zostanie on tu przedstawiony na wiele sposobów, a opowieści o nim ujęte są w różne formy. Będą mówić o nim Inni lub też przedstawi nam się sam. Organizatorem Festiwalu jest BARAK KULTURY.
PROGRAM – KINO MUZA
28 listopada 2011, godz. 19.00
?DROGA NA DRUGĄ STRONĘ?, reż. Anca Damian
Pełnometrażowy częściowo animowany film dokumentalny o człowieku, który próbując zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczyna strajk głodowy i pozwala mu się umrzeć w areszcie, przed oczami społeczeństwa. Teraz, gdy on już przebył drogę na druga stronę, my żyjemy w poczuciu winy, że nie posiadaliśmy wystarczająco dużo miłości i pozostaliśmy bierni.
29 listopada 2011, godz. 19.00
?PO – LIN. OKRUCHY PAMIĘCI?, reż. Jolanta Dylewska
PO-LIN to w języku hebrajskim nazwa Polski. Słowa te, oznaczające ?tu zamieszkamy?, zostały wypowiedziane przez przybywających do naszego kraju Żydów, którzy uciekali z Niemiec przed pogromami i zarazami. Tak głosi XIII-wieczna legenda. ?PO-LIN. OKRUCHY PAMIĘCI? to dokument cenionej operator Jolanty Dylewskiej, który prawie w całości oparty jest na materiałach archiwalnych – efekcie wieloletnich poszukiwań na całym świecie. Autorami tych unikalnych nagrań byli Żydzi, którzy wyemigrowali do USA, ale w latach trzydziestych XX wieku przyjeżdżali do Polski, by odwiedzić swoich krewnych. Często przywozili z sobą kamery. Te amatorskie filmy pokazują codzienne życie Żydów w przedwojennej Polsce, ocalając dla nas kawałek historii, która minęła bezpowrotnie po wrześniu 1939 roku.
O całym Festiwalu do poczytania tutaj.