Muzyka i rogale

Zapraszany jestem na wiele koncertów i imprez kulturalnych. nie sposób skorzystać ze wszystkich, trzeba być nie lada bywalcem, aby je wszystkie obsłużyć. Natężenie jest wysokie , bywa tak, że jednego dnia bywa kilka ważnych – acz konkurujących z sobą – propozycji czytaj projektów. Skorzystałem z zaproszenia Towarzystwa PTAAAK i Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu i udałem się do sali koncertowej w DPS Ugory na koncert pn. Senioralne Spotkania z Muzyką.

Z zapowiedzi wynikało, że będzie w scenerii zadumy i taki ukłon dla TYCH twórców i wykonawców, jakich już pożegnaliśmy czyli Ireny Jarockiej, Kaliny Jędrusik, Louisa Armstronga, Charlesa Aznavoura, Edmunda Fettinga, Krzysztofa Klenczona, Tadeusza Nalepę, Czesława Niemena, Zbigniewa Wodeckiego. Nie był to może koncert jakich w ostatnich czasach się namnożyło z cyklu Memory in… lub Tributte…, ale miał swoją dramaturgię od pierwszego wejścia trębacza grającego znany standard Gdy wszyscy święci idą do nieba, po ostatni akcent jakże patriotyczno – niepodległościowy zaśpiewany przez wszystkich kompozycję Klenczona i Kondratowicza Biały Krzyż. Dzięki wykonawcom Mariannie Ćwiąkale, Urszuli Lidwin, Piotrowi Kuhenowi ,Grzegorzowi Twarogowi, Dmitrowi Tushchenko, Wojtkowi Szopce, Piotrowi Wizie, którzy znane, ponadczasowe utwory wykonali „po swojemu” nie czuliśmy żadnych kopii i przesadnego naśladownictwa. To była taka mozaika muzyczna, ale z przesłaniem. I okazało się, że zawsze wspomnienia są nieodzownym punktem tych spotkań.

Prowadzący koncert red. Andrzej Błaszcak z radia Emaus podsumowal to muzyczne spotkanie nastepujacymi słowami ” Koncert doskonale sie wpisał w ochody 100 lecia odzyskania Niepodległości. Wykonany przez wszystkich Biały krzyż pozwala nam także pamietać tych, którzy ponieśli największe ofiary w procesie budowania naszej nowej tożsamości”. Był także miły akcent lokalny, świętomarciński. Organizatorzy przygotiwali do wszystkich uczestników po rogalu marcińskim, które spożywając melomani wymienali się opiniami i wrażeniami po tym udanym koncercie, który na długo pozostanie zapamiętany.

Do zobaczenia za miesiąc w scenerii świątecznej przy kolędach i pastorałkach.

Krzysztof Wodniczak Zdjęcia Roman Szymański

x

Zobasz także

Między muzyką a wierszem

Musi być przestrzeń w muzyce i w wierszu Muszą być miejsca puste na wybrzmienia. Jacek ...