Misyjne dyskusje Mariańskie

W środę, 7 marca 2012, o godz. 19.30 w kawiarni misyjnej ?Cafe Misja? w Poznaniu na ul. Gołębiej 1 (tel. 61 415-14-43) swoje spotkanie będzie miał Misyjny Dyskusyjny Klub Filmowy. Dyskusja toczyć się będzie wokół filmu dokumentalnego ?A mnie być coraz mniejszym…? z roku 2002. Powstał on w ramach akcji ?Milion rupii dla Ojca Mariana?. Wstęp wolny.
Celem akcji ?Milion rupii dla Ojca Mariana? było uhonorowanie wybitnego Wielkopolanina i wsparcie jego misji w Puri (w stanie Orisa). Narratorem opowieści o swojej pracy wśród trędowatych i wcześniej, pośród plemion Adiwasi jest sam misjonarz, który odczytuje fragmenty swoich listów słanych przez 50 lat do przyjaciół w Polsce. Realizacja filmu stała się pretekstem do swoistej wędrówki w czasie, która umożliwiła Ojcu Marianowi podróż do miejsc, w których rozpoczynał swoją misjonarską karierę ? do dżungli w stanie Chhattisgarh, gdzie ciągle żywa jest pamięć o polskim misjonarzu. Wielkopolanom udało się zebrać równowartość miliona rupii, która została przeznaczona na ostatnią wielką inwestycję Ojca Mariana ? Centrum Duchowości w Puri.

Informacje o filmie:

Scenariusz i realizacja: Marcin J. Januszkiewicz, Adam Pleskaczyński.
Zdjęcia: Janusz Piwowarski.
Po projekcji filmu odbędzie się dyskusja z jego twórcami.

Marian Żelazek SVD

Urodził się 30 stycznia 1918 w Palędziu koło Poznania, jako siódme z szesnaściorga dzieci młynarza i gospodarza w Palędziu, delegata na Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu w grudniu 1918 i uczestnika powstania wielkopolskiego. W 1926 jego rodzina przeniosła się ze wsi do Poznania, gdzie ojciec prowadził sklep warzywny. Marian Żelazek po ukończeniu szkoły powszechnej rozpoczął naukę w Gimnazjum Misyjnym w Górnej Grupie koło Grudziądza, a następnie, we wrześniu 1937 ? nowicjat w seminarium duchownym Księży Werbistów w Chludowie koło Poznania, dwa lata później, 4 września 1939, złożył swą pierwszą profesję zakonną.

20 maja 1940 aresztowany i osadzony w Forcie VII w Poznaniu, dwa dni później wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Od sierpnia do grudnia 1941 więziony był w obozie w Gusen, później ponownie w Dachau, aż do wyzwolenia obozu przez Amerykanów 29 kwietnia 1945.

Po opuszczeniu obozu wyjechał na studia teologiczne do Rzymu. Studiował w Instytucie Anselmianum. Trzy lata później, 18 kwietnia 1948 przyjął w Rzymie święcenia kapłańskie i 21 marca 1950 wysłano go do Kesramal/Sambalpur w stanie Orissa w północnych Indiach. Przez 25 lat pracował wśród Adivasów, żyjących w dżungli koczowników. Organizował placówkę misyjną w Bondamunda w roku 1968. Od 1 czerwca 1975 przez długie lata niósł pomoc wśród trędowatych w leprozorium w Puri (nad Zatoką Bengalską).

Akademia Medyczna w Poznaniu 3 października 2000 przyznała mu Medal im. Karola Marcinkowskiego za zasługi w niesieniu pomocy charytatywnej i medycznej trędowatym. W 2002 zgłoszony został przez Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata ?MAITRI? jako oficjalny kandydat do Nagrody Nobla, w tym samym roku otrzymał statuetkę ?Złotego Hipolita” ? nagrodę Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. W 2003 został odznaczony Medalem ?Polonia Mater Nostra Est?, a w 2005 otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania. W 2005 otrzymał też Nagrodę imienia Sérgio Vieira de Mello, przyznawaną przez krakowskie Stowarzyszenie ?Willa Decjusza?.

W 2005 Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zorganizowało w Galerii Azjatyckiej wystawę ?Ojciec Marian Żelazek SVD ? polski kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla?. Na wernisażu obecny był ks. M. Żelazek, który wcześniej ofiarował muzeum szereg eksponatów z Orissy. Muzeum wydało wówczas okolicznościowy medal pamiątkowy poświęcony o. Marianowi, który zmarł rok później (30 kwietnia) w Puri w Indiach. W pierwszą rocznicę jego śmierci, w roku 2007 w Galerii Azji i Pacyfiku Nusantara w Warszawie otwarto ekspozycję ?Indie Ojca Mariana Żelazka w fotografii Krzysztofa Machowskiego?.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...