MATKA TERESA OD KOTÓW

?Matka Tereasa od kotów? to film w reżyserii i według scenariusza opartego na faktach Pawła Sali. Jego premiera w Polsce odbędzie się dopiero 17 września, choć na świecie znają go już od 25 maja, co jest jawną niesprawiedliwością, bo film naprawdę zasługuje na uwagę.

Jest to wstrząsający zapis zbrodni, jakiej dokonali dwaj młodzi chłopcy (12 i 22 lat), mordując własną matkę. Film pokazuje okres 12 m-cy przed ich aresztowaniem, zwłaszcza tych kilka ostatnich dni wolności i czas śledztwa aż do ostatecznego zatrzymania przez Policję. Autor skupia się warstwie psychologicznej historii i pozostawia kompletnie z boku wątek kryminalny. I tak odtwarza całą atmosferę domu rodzinnego – jak na tacy widzimy portrety psychologiczne obu braci i ich matki-przyszłej ofiary. W tle natomiast mamy środowisko, w którym żyła ta na wskroś zwyczajna, skromna rodzina. Nic nie wskazywało, że dojdzie do tragedii.

Nie będzie w tym filmie epatowania okrucieństwem, ani brutalnej dosłowności, mimo to autor nie rezygnuje ze środków artystycznych, jakimi posługuje się kino sensacyjno- kryminalne.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...