Mało-ojczyźniane malarstwo

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Poznaniu od 20 listopada do 1 grudnia 2010 prezentować będzie wystawę pt. ?Małe Ojczyzny – malarstwo Magdaleny Spasowicz”

Magdalena Spasonowicz ?Pejzaż niebieski?

Prace wielu znakomitych współczesnych malarzy polskich znajdują się już w zbiorach muzealnych w Polsce i na świecie. W tym artystycznym, polskim Panteonie, miejsce szczególne zajmuje Magdalena Spasowicz. Malarka wywodzi się z pracowni profesorów Kulisiewicza i Cybisa. Od wielu lat Magdalena Spasowicz oddaje malarstwu każdą chwilę. Jej obrazy to utrzymane w monochromatycznej kolorystyce pejzaże, przedstawienia ?Małych Ojczyzn?, miejsc, gdzie oko sili duszę widokiem bliskim sercu, znanym i zapamiętanym.

Ważną inspiracją w twórczości Magdaleny Spasowicz jest francuskie malarstwo Pissarra i Utrillo. Pragnienie zatrzymania każdego momentu, w którym następuje spotkanie artysty z naturą i z ukochanymi miejscami jest imperatywem, który nakazuje wrócić do płótna i z całkowitym oddaniem malować, malować, wciąż malować…

Magdalena Spasowicz ?Kazimierz Dolny?

Magdalena Spasowicz zdaje się trwać w szczerym zachwycie nad światem w jego codzienności. ?Małe Ojczyzny? w obrazach to miejsca docenione przez malarza, który w ich zwykłości dostrzega swoiste piękno. Artyzm miejsc ukazanych w malarstwie Magdaleny Spasowicz tkwi w głębszej warstwie, skrywa się w emocjach, będących udziałem malarki. Artysta poświęca im swój czas i uwagę jednocześnie niejako je uświęcając i sakralizując.

Kiedy staje się przed płótnem Magdaleny Spasowicz, patrząc na pejzaż, jakich wiele w równinnej Polsce, niemal fizycznie poczuć można cudowne jego przemienienie w miejsce bliskie sercu.

?Małe Ojczyzny? obdarzone ludzkimi uczuciami i tęsknotami tchną niezwykłym spokojem, jak mityczna Arkadia i literacka dolina Issy. Ich trwanie zapewnione jest na płótnie malarza.

Wystawa:
Potrwa od 20 listopada do 1 grudnia.

Miejsce:
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej Poznań,
Stary Rynek 95/96
Czynne codziennie od 11:00 ? 19:00.

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...