Malarstwo Jacka Świgulskiego w Galerii NapiórkowskIej

Do środy 7 grudnia 2011 w poznańskiej Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej na Starym Rynku 95/96, czynnej codziennie od godz.11.00 do godz.20.00, trwa wystawa obrazów przedstawiających zarys postaci usytuowanych w nieokreślonej przestrzeni których kolor, kompozycja i faktura służą artyście do wyrażenia zapisu chwili, emocji, ruchu. Wstęp wolny.

Fot. Jacek Świgulski, Kobieta IX, 2007 rok, akryl na płótnie,
kolekcja Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Jednak głównym tematem prac Jacka Świgulskiego są relacje między ludźmi, a niedopowiedzenie, nieokreśloność, deformacja stanowią główne cechy jego twórczości. Artysta często ujmuje przedstawienia w dyptyk lub tryptyk. Podkreśla odrębność każdej sylwetki. Stara się uwydatnić niezależność każdej z figur, poświęcając im osobne płótno. Zaznacza indywidualność jednostki w relacji z drugim człowiekiem. Wspaniale pokazuje ruch, gesty, dzięki którym możemy odczytać zasugerowane sytuacje, np. taniec, rozmowę, intymne uniesienia kochanków. Twórczość Jacka Świgulskiego cechuje wyjątkowa wrażliwość i wyczucie kompozycji. Za pomocą tych środków nadaje przedstawianym scenom nieuchwytną, tajemniczą atmosferę, która pozwala oderwać się od codzienności.

Jacek Świgulski urodził się w 1977 roku w Łodzi. Ukończył Wydział Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2006 roku zrealizował dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa adiunkta Włodzimierza Morawskiego oraz w Pracowni Rysunku adiunkta Tadeusza Wodzińskiego.

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...