Magnetic Kuby Bąkowskiego

W poniedziałek, 7 lutego, w godz. 18.00-20.00 w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu odbędzie się wernisaż dzieł artysty, w których wykorzystuje on zaskakujące rozwiązania formalne w realizacjach fotograficznych, filmowych i rzeźbiarskich. Ta bardzo indywidualna wystawa potrwa do 23 lutego 2011.

Co będzie można zobaczyć?

  • Zatopiony w mroku postindustrialny krajobraz z dwiema wieżami po obu stronach rzeki. Na rozpiętej pomiędzy nimi dwustumetrowej stalowej linie balansuje postać z latarką. Świetlny punkt dopełnia gwiezdną mapę nieba.
  • Mroźna noc na Spitsbergenie ? odległej wyspie na Morzu Arktycznym. Tutaj postać w przebraniu niedźwiedzia polarnego trzyma w górze lampę sygnałową, rozświetlającą niebo w miejscu, gdzie powinna znajdować się Gwiazda Polarna.
  • Transmisja wideo z okien lokomotywy mknącej poprzez rusztowania ogromnego stalowego mostu. W rzeczywistości to reportaż z mikrokamery zamontowanej na miniaturowej modelarskiej kolejce podróżującej wewnątrz zawieszonej wysoko pod sufitem konstrukcji, podtrzymującej oświetlenie sali wystawowej.
  • Wnętrze pustej w środku sakralnej rzeźby. Dotychczas ukryte, zostaje po raz pierwszy rozświetlone białym światłem i poddane eksploracji jak skalny tunel wiodący w nieznanym kierunku.

“Żadna podróż nie jest dostatecznie daleka? – posługując się tym stwierdzeniem, wypowiedzianym przez jednego z bohaterów książek Philipa K. Dicka, można określić postawę i obszar doświadczenia w nowych projektach Kuby Bąkowskiego. Praktyką obecną w twórczości obu autorów jest eksplorowanie jednego z najbardziej podstawowych składników konstytuujących ludzką duchowość i kulturę w całości ? pragnienia przekraczania mentalnych, przestrzennych i czasowych ograniczeń, determinujących zakres i możliwość doświadczenia. Odbywa się to na zasadzie nieustannego podważania status quo w oglądzie rzeczywistości i redefiniowania go na nowo. W przypadku Kuby Bąkowskiego znajduje to wyraz w analitycznych (a nie fantastycznych), pełnych ironii i świadomie ocierających się o absurd realizacjach, będących odbiciem rzeczywistości pełnej paradoksów.

Podstawowym tworzywem dla nowych realizacji stał się czas i przestrzeń, ich kulturowa recepcja i poszukiwanie nowych (własnych) sposobów ich postrzegania. Zgrupowane na wystawie “Magnetic? artefakty to magnetyczne i świetlne nośniki mentalnej podróży zorientowanej prostopadle wobec zwyczajowych kierunków rozumowania ? twierdzi Kuba Bąkowski.

Koordynatorka wystawy: Magda Popławska

Kuba Bąkowski jest absolwentem Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Realizował projekty indywidualnie i na wystawach zbiorowych w Narodowej Galerii Zachęta oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Brał udział w wystawach w Museum Moderner Kunst w Wiedniu, Museé d?Art Moderne w Saint-Etienne, Artspace Sydney, National Center for Contemporary Art w Moskwie, Palazzo delle Arti Napoli, Centro d?Arte Contemporanea Villa Manin, Chelsea Art Museum w Nowym Jorku i kilkudziesięciu innych projektach w kraju i za granicą. Jest stypendystą programu Location One oraz Skowheagen International Residency a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Kultury oraz Instytutu Adama Mickiewicza.

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...