W sobotę, 30 kwietnia 2011, o godz. 11.15 w Muzeum Narodowym w Poznaniu na al. Karola Marcinkowskiego 9 w cyklu: MAGIA OBRAZU. CZAR ILUSTRACJI odbędzie się kolejne spotkanie z ilustratorami książek. Tym razem gościem będzie Aleksandra Kucharska-Cybuch, abolwentka Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
O sobie Aleksandra Kucharska-Cybuch pisze tak:
Widzę ogromne podobieństwo pomiędzy projektowaniem scenografii, a ilustrowaniem książek, tylko że podczas tej drugiej czynności mam o wiele więcej wolności i swobody.
Gdzieś w głębi serca najbardziej fascynuje mnie możliwość podążania za postaciami (w teatrze – aktorami), budowania przestrzeni w której przebywają, możliwość pokazania jak one wyglądają – oczywiście biorąc pod uwagę wszystkie sugestie autora książki. Tworzyć ten świat (niejako poza tekstem), budować atmosferę i klimat, dopełniać go obrazem, co jest największą magią tego zawodu. Poza tym uwielbiam sam kontakt z książką, jest on bardzo intymny kiedy się ją ma na wyłączność podczas czytania i przeglądania. To bardzo miłe, przewracać kartki, napotykać ilustracje, dotykać papieru…
Jako ilustrator, często miałam okazję realizować cykle książek, na przykład okładki do dużej serii utworów J L. Borgesa, czy Michaiła Bułhakowa w wydawnictwie Prószyński i S-ka, 12 tomów poezji Ks. Jana Twardowskiego w wydawnictwie ?M?, czy okładki do cyklu książek o Ani z Zielonego Wzgórza w Wydawnictwie Literackim. Ilustrowałam też wiele książek dla dzieci , między innymi ?Jasia i Małgosię? oraz ?Śnieżkę? braci Grimm i ?O krasnoludkach i o sierotce Marysi? Marii Konopnickiej w wydawnictwie Prószyński i S-ka, ?Bajkę o szczęściu? Izabeli Degórskiej (Agencja Edytorska Ezop), ?Diabelski kamień? Stanisława Pagaczewskiego?w Wydawnictwie Literackim, utwory Konopnickiej, Kownackiej, Tuwima i Brzechwy w wydawnictwie Zielona Sowa, czy ?Kołysanki? Grzegorza Turnaua w Eurografie w Warszawie.
Zrealizowałam scenografie i kostiumy do kilku spektakli teatralnych, miedzy innymi w Starym Teatrze i Grotesce w Krakowie. Miałam około dziesięć wystaw indywidualnych miedzy innymi w Ambasadzie Polskiej w Hadze, w Amsterdamie, Maastricht i w Polskim Instytucie w Bratysławie.
Wstęp:
Cena biletu normalnego – 12 zł. Organizatorzy zapewniają materiały plastyczne.