Lucjan Mianowski i Rafał Markiewicz w Arsenale

Galeria Miejska Arsenał (Stary Rynek 6, tel. 61 852 95 01 lub 02) zaprasza na wystawę pana Lucjana pt. ?Status artysty? od 15 lipca do 7 sierpnia 2011 oraz wystawę rysunków zatytułowaną ?Rafał dla przyjaciół?, która potrwa do 31 lipca 2011. Wernisaż obu wystaw miejsce mieć będzie w piątek, 15 lipca 2011, o godz. 18.00.
Lucjan Mianowski ?Status artysty?

Wystawa przypomina znakomity dorobek artystyczny Lucjana Mianowskiego (1933 ? 2009), jednego z najwybitniejszych grafików współczesnych. Ekspozycja prezentuje około 100 prac (grafik, a także obrazów), począwszy od wczesnych ? z lat 50., a na realizacjach z ostatniej dekady skończywszy, wybranych tak, aby wskazać najważniejsze wątki i kwestie, zajmujące uwagę autora na przestrzeni lat pracy.
Charakterystyczną cechą twórczości Mianowskiego jest różnorodność i niezwykła konsekwencja zarazem. Paradoks? Nie w przypadku Lucjana Mianowskiego. Jego prace są zawsze aktualne w stosunku do tego, co w danym czasie działo się w sztuce światowej. Artysta chętnie korzystał z wzorów różnych, następujących po sobie kierunków i stylów, a także nowości technologicznych. Jednak do zdobyczy tych podchodził z dystansem. Przewrotnie grał z tradycyjnymi i nowoczesnymi technikami, środkami artystycznego obrazowania i konwencjami. Swobodnie czerpał z przeszłości i współczesności, pozostając wiernym sobie. Balansując na krawędzi powagi i ironii, stale zadawał sobie i odbiorcom bynajmniej nie błahe pytania o sens (i sztuki, i życia).
Lucjan Mianowski, mieszkał w Krakowie, lecz od 1965 do 2008 roku związany był z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu, w której najpierw zorganizował, a potem przez wiele lat prowadził pracownię litografii. Dla wielu pokoleń absolwentów uczelni pozostał mistrzem.
Ekspozycji towarzyszy publikacja, przygotowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, zawierająca teksty o twórczości i osobie Mianowskiego, a także szczegółowe kalendarium życia artysty, katalog jego prac i bibliografię.
Wystawa zorganizowana jest we współpracy z Galerią Pod Rejentem w Krakowie. Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów rodziny artysty, Galerii Pod Rejentem, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz kolekcji prywatnych.

Rafał Markiewicz ?Rafał dla przyjaciół?

Cezary Rafał Markiewicz (1957 ? 2010) studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom z malarstwa i grafiki uzyskał w pracowni profesora Waldemara Świerzego. Był malarzem, brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego obrazy znajdują się w bardzo wielu prywatnych kolekcjach, m.in. w Polsce i Niemczech. Współpracował z wydawnictwami jako ilustrator. Rafał był znakomitym obserwatorem i świetnym rysownikiem. Swoich przyjaciół portretował celnie, czasem ironicznie, zawsze z przymrużeniem oka. Te właśnie rysunki, nie znane szerszej publiczności, pokazane zostaną na wystawie, przypominając Rafała, jakiego się pamięta ? pełnego życia, humoru i skorego do żartu.

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...