Lem na Zamku

W środę, 24 sierpnia 2011, o godz. 21.00 na Dziedzińcu Różanym Centrum Kultury Zamek w Poznaniu przy ul. Św. Marcin 80/82 (tel. 61 64 65 200) poznański Teatr Biuro Podróży wystawi spektakl pt. ?Planeta Lem?. Inspiracją do jego powstania była proza Stanisława Lema, jego diagnoza współczesnego świata oraz refleksje na temat relacji między rozwojem technologii a ludzkimi ograniczeniami.

“Planeta Lem? ? Teatr Biuro Podróży z Poznania,
Autor zdjęć: Jakub Wittchen / materiały prasowe Teatru Biuro Podróży w Poznaniu

Bohaterami spektaklu są postaci znane z powieści i opowiadań Lema: Ijon Tichy, profesor Tarantoga, społeczność Lepniaków, superkomputer, roboty. W przedstawieniu ? historii, która nigdy nie została przez Stanisława Lema napisana, a jest impresją teatru powstałą w oparciu o twórczość pisarza, pokazany jest świat przyszłości, w którym sztuczna inteligencja zapewniając rasie ludzkiej iluzoryczny dobrobyt doprowadza ją do degeneracji i zgnuśniałej pasywności. Jest to świat zamieszkany przez humanoidalne istoty, których sens istnienia zawęził się do dawki halucynogenu. Dzięki niemu żyją w iluzji dobrobytu i spokoju pod czujnym i życzliwym okiem cyberopiekunów.

Daję cywilizacji narkozę, bo inaczej by siebie nie zniosła. Dlatego nie wolno jej budzić… Utrzymuję na skraju równowagi to, co beze mnie runęłoby w agonię powszechną. Jestem ostatnim Atlasem tego świata.

Informacje podstawowe:
Reżyseria: Paweł Szkotak,
Scenariusz: na podstawie prozy Stanisława Lema ? Teatr Biuro Podróży,
Scenografia: Agnieszka Zawadowska,
Muzyka: Krzysztof Nowikow,
Światła: Magda Górfińska,
Zagrają: Bartosz Borowski, Agata Elsner, Mateusz Felsmann, Miron Jagniewski, Mateusz Kostecki, Łukasz Kowalski, Jarosław Siejkowski, Marta Strzałko, Piotr Wojtyniak i Tomasz Wrzalik.
Produkcja: Teatr Biuro Podróży i Instytut Adama Mickiewicza.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...