Lekcja historii w kinie

W ten piątek, 30 września 2011, na ekrany polskich kin wchodzi najnowszy film w reżyserii Jerzego Hoffmana pt. ?1920 Bitwa Warszawska”. Ten dramat wojenny opisuje jedną z najważniejszych bitew w dziejach świata i jest jedną z pierwszych w Europie i pierwszą w Polsce, pełnometrażową produkcją zrealizowaną w 3D.

Za kamerą stanął Jerzy Hoffman, nominowany do Oscara mistrz wielkich widowisk historycznych. Film był, po raz pierwszy w Polsce i jako jeden z niewielu w Europie, realizowany w technologii 3D, co spotkało się ze skrajnymi wręcz opiniami po oficjalnej premierze w Warszawie.

Historia:
Akcja rozpoczyna się w Warszawie, w 1920 roku. Jan (Borys Szyc), poeta i kawalerzysta, po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front polsko-bolszewicki, oświadcza się swojej narzeczonej Oli (Natasza Urbańska), aktorce teatru rewiowego. Ślubu udziela młodym ksiądz Ignacy Skorupka (Łukasz Garlicki). Podczas walk Jan trafia do niewoli. Jego los leży w rękach czekisty Bykowskiego (Adam Ferency), który ucieleśnia okrutne oblicze bolszewickiej rewolucji. Historia znajdzie finał w wielkiej bitwie, która na zawsze odmieni nie tylko losy Jana i Oli, ale całej dwudziestowiecznej Europy. Obok bohaterów fikcyjnych na ekranie pojawiają się także postacie historyczne: marszałek Józef Piłsudski (Daniel Olbrychski), generał Tadeusz Rozwadowski (Marian Dziędziel), pułkownik Wieniawa-Długoszowski (Bogusław Linda), a także Włodzimierz Lenin i Józef Stalin. Reżyserowi udało się odtworzyć atmosferę lat 20. ukazując wielki patriotyzm i heroiczny wysiłek pokolenia naszych przodków.

Obsada:

  • Borys Szyc – Jan Krynicki,
  • Natasza Urbańska – Ola Raniewska,
  • Daniel Olbrychski – Marszałek Józef Piłsudski,
  • Stanisława Celińska – Pani Zdzisia,
  • Piotr Głowacki ? Anatol,
  • Jerzy Bończak – Kapitan Kostrzewa,
  • Adam Ferency – Czekista komisarz Bykowski,
  • Aleksandr Domogarow – Sotnik Kryszki.


Informacje:

Premiera: świat ? 26 września 2011, Polska ? 30 września 2011-09-26,
Reżyseria: Jerzy Hoffman,
Scenariusz: Jarosław Sokół i Jerzy Hoffman,
Czas trwania: 1.50.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...