W czwartek, 9 czerwca 2011, o godz.18.00 w Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku 6 (tel. 61 852 95 01 lub 02) odbędzie się kolejne spotkanie z comiesięcznego cyklu ?W ramach design?. Tym razem Studio DBWT.PL, czyli Daria Burlińska i Wojtek Traczyk przedstawią prezentację pt. ZADANIA DOMOWE NA ŻYWO. Wstęp wolny
Projektanci zaprezentują ? krok po kroku ? w jaki sposób dostępnymi środkami wykonać ?dizajnerskie? elementy wyposażenia wnętrz. ZADANIA DOMOWE to seria wideoporadników, powstających dzięki współpracy młodych poznańskich projektantów. Twórcy zapraszają do wspólnej realizacji kolejnego odcinka, z nadzieją, iż uda się odczarować mit, że “design to luksus dla bogatych?. Prezentowane obiekty, na mocy licencji Open Source Creative Commons Share Alike Attribution, można samodzielnie tworzyć i dowolnie modyfikować, o ile nie służy to celom komercyjnym.
Np. mamy lampę, czyli produkt mleczny. Jest to projekt Darii Berlińskiej. Lampa wykonana jest z buteleczek po jogurtach i każdy może ją sobie wykonać. Była ona wystawiana wielokrotnie – od Mediolanu po Brukselę.
W RAMACH DESIGNU – cykl comiesięcznych spotkań w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, pozwalających skupić się na projektowaniu graficznym oraz na samym produkcie ? owocu pracy projektanta. Ramy pojęcia design są szersze, prezentowana zatem jest tylko pewna część zjawisk. Co jest, a co nie jest współcześnie ujmowane w ramy designu? ? to pytanie stawiane przed prowadzącymi spotkania, dyskutantami, teoretykami i praktykami. W kontekście określania granic, ciekawym zjawiskiem jest wychodzenie poza owe granice, łamanie przyjętych schematów. Pojawia się też kolejne wobec tego pytanie: W jakim stopniu design opiera się na pokonywaniu barier, w jakiej natomiast mierze trzymanie się pewnych zasad, np. dotyczących typografii, jest wartością budującą profesjonalizm?
Na drodze poszukiwania odpowiedzi nie może zabraknąć debaty na temat relacji pomiędzy designem a sztuką. Relacje te rozwijają się, dziedziny przenikają, jednocześnie jednak ? domagają się niezależności. Osiągnięcia designu są odpowiedzią na społeczne przemiany, rozwiązują problemy, zaspokajają potrzeby, spełniają zachcianki. Jednocześnie, projektanci rozwiązują w swojej twórczości kwestie estetyczne, moralne, filozoficzne. Gdzie leży granica użyteczności i celowości? Również w ramach analizy współczesnych trendów. Na spotkaniach patrzy się na design, nie tracąc zmysłu krytyki.
Koordynacja:
Magda Popławska, kontakt:
magdalena.poplawska@arsenal.art.pl,
tel. 061 8529502.