Ladegast po zmroku

W Farze Poznańskiej kontynuowany jest cieszący się ogromnym zainteresowaniem, wyjątkowy cykl koncertowy dla pasjonatów: LADEGAST PO ZMROKU. Wyjątkowość tego koncertu polega na bliskości spotkania z zabytkowymi organami farnymi. Tylko dla 45 osób znajdzie się miejsce pod samą szafą organową!!! Tematyka koncertu: WIECZóR ROMANTYCZNY. Zbudowane przez Friedricha Ladegasta w 1876 roku organy, pięknie wypełniają świątynię dźwiękiem, a ich zdobny prospekt idealnie wpisał się w barokową architekturę kościoła. To możemy ocenić wszyscy, podczas wielu organowych koncertów organizowanych w Farze. Jednak w piątkowe wieczory organy mamy na wyciągnięcie ręki. Robert Napieralski ? absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej, znający je od najmniejszej do największej piszczałki, wprowadzi nas ? po zmroku właśnie ? na emporę chórową i (pozwalając spoglądać sobie przez ramię) zaprezentuje pełną paletę brzmień tego zabytkowego instrumentu. To jedyna okazja, by go zobaczyć z tak bliska i przy okazji poznać pracę organisty. Wstęp jest cegiełką współuczestnictwa w kosztach utrzymania zabytkowego instrumentu. Wejście na emporę chórową przez bramę w wieży farnej. Piątek 31 lipca 2015 g. 21.00 20 zł – cegiełka Kościół farny św. Marii Magdaleny Ul. Gołębia ORGANIZATORZY: Parafia Farna, Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary. Informacje, rezerwacje: fara.poznan@wp.pl www.farapoznanska.pl/pozmroku

Ladegast po zmroku

Jutro, w piątek 8 lipca 2011, o godz. 21,00 w poznańskim kościele farnym św. Marii Magdaleny na ul. Gołębiej odbędzie się bardzo kameralny wieczór dla koneserów. Wystąpi na nim organista Robert Napieralski ?absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej, znający organy farne od najmniejszej do największej piszczałki. Właśnie on wprowadzi gości ? po zmroku? na emporę, czyli chór organowy.


Robert Napieralski
pozwalając spoglądać sobie przez ramię, zaprezentuje pełną paletę brzmień organów farnych. Wszystko w temacie: WIECZóR HITóW.

Organy FriedricLha adegasta są jednym z najcenniejszych elementów wyposażenia wnętrza Fary Poznańskiej. Wraz z likwidacją kapeli farnej (wzmiankowanej jeszcze w pierwszej połowie XIX w.), która zapewniała w Kolegiacie oprawę muzyczną z towarzyszeniem mniejszego instrumentu, pojawiła się potrzeba zbudowania dużych organów, wypełniających swoim brzmieniem ogromną przestrzeń kościoła. Spośród czterech ubiegających się wykonawców wybrano Friedricha Ladegasta z Weissenfels, natomiast budowę drewnianej szafy powierzono miejscowemu snycerzowi, Józefowi Zeylandowi, który był parafianinem Fary. Montaż rozpoczęto w 1875 roku na przebudowanej dwa lata wcześniej emporze; uroczysty odbiór miał miejsce 28 lipca 1876 roku. Poznański instrument zachował się do dziś w prawie nienaruszonym stanie, w oryginalnym kształcie brzmieniowym.

Bilety-cegiełki:
20 zł
Są one współuczestnictwem w kosztach utrzymania zabytkowego instrumentu.

Informacje:
Tel. 504 610051 lub fara.poznan@wp.pl.

Uwaga:
Wejście na emporę chórową przez bramę w wieży farnej u zbiegu ulic Gołębiej i Klasztornej.

Organizatorzy:

Parafia Farna, Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary i Organiści Farni.

x

Zobasz także

Jak Paderewski do Poznania

Liczni pasażerowie na poznańskim Dworcu Głównym PKP w Poznaniu byli w niedziele 15 grudnia, grubo ...