Kupiono obraz W. Weissa

Dokonano zakupu obrazu ,,Wieczorny promień” Wojciecha Weissa do kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu.W ramach programu operacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kolekcje, priorytet Kolekcje muzealne został zakupiony obraz Wojciecha Weissa, kolejny już po Akcie dziewczynki z nogą na krześle, Wieczorny promień. Zakup został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Narodowego w Poznaniu  w 2016 roku pozyskało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wykup z depozytu innego obrazu Wojciecha Weissa, Akt dziewczynki z nogą na krześle. W tym roku uzyskano  wsparcie finansowe do wykupu obrazu tego autora – Wieczorny promień.

Obraz Wieczorny promień jest jednym z ośmiu dzieł Weissa w przestrzeni Galerii Sztuki Młodej Polski. Podobnie, jak pozostałe, należy do wczesnej twórczości artysty z przełomu XIX i XX wieku i eksponowany jest wraz z nimi na rozległym ekranie w sąsiedztwie z jednej strony twórczości Witolda Wojtkiewicza, z drugiej – Jacka Malczewskiego.

x

Zobasz także

Starsi Panowie dwaj…

Zawsze dla mnie ważniejsza jest data urodzin, aniżeli jakakolwiek inna. Dlatego skorzystałem z zaproszenia Ryszarda ...