Kulturalna dżungla

Zgadzam się w całości z Januszem Palikotem, który uważa, że Poznań nie zasługuje na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku i powinien być wycofany z listy kandydatów. Polityk wskazuje tylko na cenzorskie zakusy władz miasta, ja przypomnę inne kulturalne dokonania władz naszego grodu.

Zamknięcie muzeów w ?Noc Muzeów i wpuszczenie na Stary Rynek hordy pijanych kibiców; zgoda na zamknięcie kina ?Malta?; tolerowanie sukcesywnego rugowania księgarni z centrum miasta; komercjalizacja wszystkich przejawów sztuki, przy braku dotacji dla samorodnych twórców a dostrzeganie tylko zamożnych potentatów – to wyłącznie grzechy główne. Te poboczne idą w tysiące.

O cenzorskich zakusach wiceprezydenta S.Hinca już pisałem. Przytoczę zatem tezy znanego prawnika i publicysty Wiktora Osiatyńskiego, który na łamach ?Gazety Wyborczej? wyśmiał kulturalną inicjatywę Sławomira Hinca. Zgadzam się z nim w całej rozciągłości. Oto co napisał W. Osiatyński: ?Po pierwsze: twierdzenie, że instytucje kultury mają być apolityczne stoi w sprzeczności z polską tradycją. Apolityczne powinny być wojsko, Kościół czy sądy, a instytucje kultury mają prawo na własne ryzyko zajmować stanowisko polityczne w ważnych sprawach. Akceptować lub odrzucać powinni je odbiorcy. Wymuszanie apolityczności to uzurpacja. Po drugie: Teatr ósmego Dnia wcale nie był polityczny, a jedynie wyraził swój stosunek do sprawy oraz do posła Janusza Palikota, za jego zasługi dla kultury. Po trzecie: jeżeli dyrektorzy instytucji kulturalnych popierają osobę, od której są zależni finansowo, to jest to lizusostwo, a nie merytoryczna odpowiedź. Jeżeli wspomniany list był w jakikolwiek sposób zainspirowany przez Urząd Miasta, to wiceprezydent Sławomir Hinc stracił moralną legitymizację do pełnienia swej funkcji. To ohydne. Jako obywatel chciałbym się dowiedzieć, czy nie było żadnych inspiracji w postaci spotkań z wiceprezydentem, telefonów od niego i tym podobnych?. Nic dodać nic ująć.

Kazimierz Brzezicki

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...