Kultura języków obcych

Kiedy wyjedziesz z Polski i opuścisz jej granice, to po zachodniej stronie Niemcy szprechają sobie po niemiecku. Niedużo dalej Francuzi elegancko parlają po francusku, choć co prawda, Sienkiewicz pisał kiedyś, że mówią oni jakby ktoś misy cynowe potrząsał. A co tam dalej w Europie?

Bardziej na zachód i nieco w górę Anglicy gdaczą sobie po angielsku, jeśli akurat nie mają ust napchanych kluchami. To samo dzieje się na wschodzie. Podobnie jest na południu, choć języki wschodnie i południowe są już trochę inne.

Na północy jest morze, a w morzu ryby w ogóle nie mówią, bo głosu nie mają. Jednak ogólnie taka właśnie jest ta nasza Europa. Każde państwo ma swój język. Trzeba się dokształcać językowo, żeby móc się porozumieć. Szkoły językowe rosną więc jak grzyby po deszczu. Niektóre z nich pokazują też kulturalną stronę państw. Których języków nauczają. I chwała im za to. Dobrze jest poznawać kultury innych państw.

Taką właśnie szkołą jest Centrum Języków Obcych KONTAKT. W tym roku szkolnym obchodziło ono swoje 10 urodziny i z tej okazji zorganizowało całoroczny Festiwal Kultur. Był to szereg imprez kulturalnych poświęconych językom, których można uczyć się w Kontakcie:

  • listopad 2009 ? IV Festiwal Kultury Hiszpańskojęzycznej ?¿Qué pasa??
  • grudzień 2009 ? Dni Kultury Anglojęzycznej
  • styczeń 2010? Dni Kultury Portugalskojęzycznej
  • luty 2010 ? Dni Kultury Włoskojęzycznej
  • marzec 2010? V Festiwal Kultury Hiszpańskojęzycznej ?¿Qué pasa??
  • kwiecień 2010? Dni Kultury Rosyjskojęzycznej
  • maj 2010? Dni Kultury Francuskojęzycznej
  • czerwiec 2010? Dni Kultury Niemieckojęzycznej

Dlaczego kulturę hiszpańską poznawać można było aż dwa razy? Ano, język hiszpański jest specjalnością Kontaktu i dlatego ?¿Qué pasa?? to impreza niezależna, która odbywa się już od roku 2008 dwa razy, w marcu i listopadzie. Nie jest więc ograniczona jedynie do obchodów urodzin Kontaktu i w listopadzie będzie odbywać się znowu.

Dni Kultury Francuskojęzycznej 2010

Święto Francji miało miejsce od 13 do 22 maja. Podczas tych Dni można było uczestniczyć w seansach kinowych Przeglądu Nowego Kina Francuskiego w Kinie Muza, obejrzeć i porozmawiać o francuskich musicalach i ich wpływie na popkulturę. W Domu Bretanii można było podziwiać specjalną wystawę zdjęć. Ponadto zorganizowano tam cykl wykładów nt. wielkich krawców Haute Couture, czyli m. in. Christiana Diora i Givenchy?ego. Szkoła Tańca Bailando zorganizowała warsztaty taneczne. Z kolei Centrum Kontakt zapewniło wszystkim chętnym uczestnictwo w bezpłatnej pokazowej lekcji języka francuskiego dla początkujących. Można było także wysłuchać spektaklu operowego w oryginalnej francuskiej wersji językowej w Teatrze Wielkim.

Francuskojęzyczna ciekawostka z procentami

Podczas otwarcia Przeglądu Nowego Kina Francuskiego odbywała się degustacja wyśmienitych win francuskich. Czy organizatorom zależało na tym, aby rozpijać polskie społeczeństwo? Raczej nie, wina po prostu są nieodłączną częścią kuchni francuskiej, a tym samym ważnym elementem kultury Francji Jak mówi Katarzyna Skrzypczak z Kontaktu, zresztą podzielam całkowicie jej zdanie, Polakom dobrze by zrobiło gdyby na imprezach zamienili wódkę na wino. Poza tym dodam tylko, że tyle przecież mówi się o tym, że wino ma dobre właściwości lecznicze.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...