W galerii miejskiej Arsenał odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu ?Nieskrywane przyjemności druku?. Tym razem będziemy dyskutować i szukać odpowiedzi na pytanie: Jak mówić o płci w sztuce współczesnej? Spotkanie będzie miało miejsce 09.09.2010 o godz. 19.00.
Nieskrywane przyjemności druku – cykl wydarzeń poświęconych rarytasom wydawniczym: książkom artystycznym, poezji, literaturze oraz wszelkim publikacjom o kulturze wizualnej, sztuce, architekturze i filmie. Cykl zakłada szereg spotkań z autorami, projektantami i wydawcami: prezentacje ich osiągnięć i dyskusje z publicznością. Spotkania dedykowane są wszystkim tym, którzy uwielbiają zatapiać nos w stronach świeżo wydrukowanej książki.
Punktem wyjścia wrześniowego spotkania będzie nowa książka Izabeli Kowalczyk ?Matki-Polki, Chłopcy i Cyborgi… Sztuka i feminizm w Polsce?. Zaproszeni goście ? kuratorzy, krytycy i artyści opowiedzą o własnych doświadczeniach ze sztuką, która porusza problemy płci i seksualności i będą dyskutować o rozmaitych sposobach wyrażania tych problemów poprzez twórczość artystyczną, krytyczną i naukową.
W spotkaniu udział biorą: Izabela Kowalczyk, Paweł Leszkowicz, Ewa Łowżył i Dorota Nieznalska.
Wstęp wolny!
IZABELA KOWALCZYK – badaczka sztuki i kultury wizualnej, krytyczka i kuratorka wystaw. Pracuje jako adiunkt w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Zajmuje się między innymi badaniem problematyki gender w sztuce i kulturze popularnej, reprezentacji cielesności, a także interpretacjami historii w sztuce współczesnej. Autorka wielu książek. Doradzała przy projekcie wystawy Gender Check / Sprawdzam płed (MUMOK, Wiedeo, 2009 oraz Zachęta, Warszawa, 2010). Redaguje pismo internetowe Artmix(sztuka ? feminizm ? kultura wizualna). O swej nowej książce mówi: Sztuka jest dla mnie pełną tajemnic księgą, opowiadającą o życiu, o rzeczywistości i o historii, a także o tym, co ukryte; o marzeniach i snach, na które oddziałuje kultura, o schematach wizualnych wpływających na nasz sposób widzenia i pojmowania świata. Nie chciałabym, aby moje opowieści o sztuce, kulturze wizualnej i feminizmie zgubiły się gdzieś na bezdrożach przestrzeni wirtualnej. Dlatego postanowiłam zebrać część swoich tekstów i przedstawić je w wersji książkowej podejmującej problematykę reprezentacji płci w polskiej sztuce. Pojawiają się tu z jednej strony problemy płci, seksualności, wykluczenia, a z drugiej: subwersji, różnorodności oraz przyjemności. Starałam się ułożyć te teksty w taki sposób, aby zarazem wskazać na najważniejsze problemy, które podejmuje współczesna sztuka polska odnosząca się do kwestii płci.