Książkowo-filmowo

Ww wtorek 7 czerwca 2011, o godz.20.30 w poznańskim kinie Muza, które mieści się przy ul. Św. Marcin 30 (tel. 61 852 34 03) odbędzie się niecodzienna projekcja. Zobaczyć będzie można film Mike?a Leigh pt. ?Sekrety i kłamstwa?, co połączone zostanie z promocją książki autorstwa dr Anny Śliwińskiej. Jej fragmenty zostaną odczytane przed seansem.
Przed seansem będzie poza tym możliwość zakupu książki, świeżo wydanej przez Wydawnictwo Naukowe UAM, pt.?Sekrety i kłamstwa?. Ukazała się ona w cyklu ?Klasyka Kina?, a po seansie odbędzie się dyskusja z jej autorką.

O FILMIE:

?Sekrety i kłamstwa? – reż. Mike Leigh, Wlk.Brytania 1996, 141 min ? to obsypany nagrodami, rewelacyjny film twórcy ?Happy-Go-Lucky? i ?Very Drake?. ?Sekrety i kłamstwa? zostały nagrodzone Złotą Palma w Cannes dla Najlepszego Filmu. Najlepsza aktorką okrzyknięto Brendę Blethyn, którą za swoją rolę otrzymała również statuetkę Złotego Globu. Film był nominowany w aż pięciu kategoriach do Oscara.

Historia
Czarnoskóra Hortensja mieszka w Londynie, jest okulistką świetnie radzącą sobie w życiu. Po śmierci matki odnajduje dokument świadczący o tym, że w dzieciństwie była adoptowana. Postanawia dowiedzieć się, kim byli jej naturalni rodzice. Jest absolutnie zaskoczona, kiedy odkrywa, że jej prawdziwa, biologiczna matka, Cynthia, jest białą kobietą i mieszka z 20 letnią córkę Roxanne. Pomimo panicznego zakłopotania jakie wywołuje kontakt z dawno zapomnianą córką, kobiety umawiają się na spotkanie.

Bilety:
10 zł.

O KSIĄŻCE:

W książce autorka, dr Anna Śliwińska, poddaje analizie sztandarowe dzieło twórczości Mike’a Leigh pt. ?Sekrety i kłamstwa?. Film ten zawiera wszystkie najważniejsze elementy decydujące o geniuszu angielskiego reżysera. Omówiony zostaje majstersztyk warsztatu reżyserskiego, który na ekranie owocuje twórczością unikatową i obfitującą w indywidualne cechy, a jednocześnie silnie korespondującą z bieżącymi tematami kina brytyjskiego. Kluczem do zrozumienia filmu stają się próby odczytania go w różnych kontekstach, na czele z odwołaniami do kina brytyjskiego widzianego zarówno w ujęciu historycznym, jak i społecznym.

dr Anna Śliwińska – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Filmu i Telewizji UAM, interesuje się kinem brytyjskim. Publikowała w „Images”, „Kinie na Świecie” oraz pracach zbiorowych poświęconych tematyce filmowej. Autorka książki o „Sekretach i kłamstwach” Mike’a Leigh. Prywatnie wielbicielka kotów.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...