Konkurs na dyrektora Arsenału

Wobec deklaracji Wojciecha Makowieckiego, Dyrektora Galerii Miejskiej ?Arsenał?, który z dniem 1 lipca 2013 r. zamierza przejść na emeryturę, zastępca prezydenta, Dariusz Jaworski podjął decyzję o odstąpieniu w roku bieżącym od ogłoszenia konkursu na to stanowisko. Procedura konkursowa na kandydata na stanowisko dyrektora Galerii zostaje przeniesiona na rok przyszły.

Wojciech Makowiecki pełnił obowiązki dyrektora Galerii Miejskiej ?Arsenał? od 23 stycznia 1997 r., a na stanowisko dyrektora powołany został 16 stycznia 1998 r. Jest historykiem i krytykiem sztuki, animatorem życia artystycznego. Jest współtwórcą wielu wystaw oraz imprez z zakresu fotografii artystycznej i intermedialnej, m.in. ze Stefanem Wojneckim zrealizował wystawę Polskiej fotografii intermedialnej (1988) i powołał do życia Biennale fotografii (1999).

W 1998 r. wraz z Marią Wołyńską, Stefanem Wojneckim, Januszem Nowackim oraz Zbigniewem Grzegorskim uhonorowany został zespołową Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania za liczne inicjatywy, które w ostatnich latach uczyniły z Poznania stolicę polskiej fotografii. W 2012 r. został laureatem nagrody im. Józefa Łukaszewicza za redakcję publikacji W stronę miasta kreatywnego. Sztuka Poznania 1986-2011. Wybrane zagadnienia.

Prekursorem Galerii Miejskiej ?Arsenał? w Poznaniu był powstały w 1946 r. Salon Sztuk Plastycznych ZPAP, który mieścił się przy al. Marcinkowskiego 28. W 1949 r. przemianowany został na Oddział Centralnego Biura Wystaw Artystycznych. W 1957 r. CBWA zostało przeniesione do budynku „Odwachu” na Starym Rynku, a w 1962 r. do nowo wybudowanego budynku „Arsenału” z nazwą Biuro Wystaw Artystycznych i funkcją oficjalnej galerii miasta. Uchwałą Rady Miasta Poznania z dnia 20 stycznia 1998 roku dotychczasowemu BWA “Arsenał? nadano nazwę Galerii Miejskiej “Arsenał? w Poznaniu.

W chwili obecnej Galeria prowadzi działalność wystawienniczą i wydawniczą, organizuje spotkania edukacyjne, wydaje ogólnopolski internetowy magazyn o sztuce PUNKT. Podejmuje też działania interdyscyplinarne, otwierające galerię na inne niż sztuka współczesna dziedziny kultury. Arsenał ponadto współpracuje z instytucjami naukowymi oraz instytucjami kultury w Poznaniu. Buduje również kolekcję dzieł sztuki (współtworzy kolekcję Wielkopolskiej Zachęty Sztuk Pięknych oraz tworzy własną kolekcję dzieł artystów wystawiających w Arsenale).

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...