Kino Muza włączyło się w przygotowanie programu Pasażu Kultury na Starym Rynku w Poznaniu. Zaprezentowanych zastanie 9 filmów. Wszystkie one będą klasyczne, wręcz kultowe, wyświetlane w oryginalnych wersjach językowych i z polskimi napisami. Projekcje odbędą się w wybrane weekendy w lipcu (godz.22.00) i sierpniu (godz.21.00). Wstęp wolny. Prezentujemy pełny program tych pokazów.
Muza w Pasażu Kultury
Kino Muza wyruszy na spacer ze Świętego Marcina na Stary Rynek, aby w letnie wieczory i w atmosferze Pasażu Kultury, zaprosić widzów na spotkanie z klasyką kina. Zobaczyć będzie można filmy, o których wszyscy słyszeli. Kultowe. Klasyczne. Niepowtarzalne. Obrazy wielkich twórców, a zarazem zwyczajnie dobre kino ? z doskonałymi rolami, świetnymi zdjęciami i dialogami.
Program:
10 lipca 2011 (niedziela), godz. 22.00 ? CASABLANCA , reż. Michael Curtiz, USA, 1942, 99 min
Amerykanin, Rick Blaine prowadzi w Casablance, należącej do Francji pod rządami Vichy, bar „Rick’s Cafe Americain”. Jest on miejscem spotkań spekulantów, hazardzistów, miejscowych prominentów i uciekinierów, żyjących nadzieją na wizę do Ameryki. Rick nie uczestniczy w bieżących wydarzeniach dopóki nie pojawi się jego dawna ukochana Ilza z mężem, którym jest Victor Laszlo, poszukiwany przez hitlerowców członek ruchu oporu, zbiegły z obozu koncentracyjnego. Ilza opuściła Ricka rok temu, by wesprzeć męża. Jej romans z cynicznym Rickiem ponownie ożywa i Ilza pragnie teraz ostatecznie z nim pozostać.
23 lipca 2011 (sobota), godz. 22.00 ? TOKIJSKA OPOWIEŚĆ, Yasujiro Ozu, Japonia, 1953, 136 min
Prowincjonalne małżeństwo wyrusza do Tokio, by odwiedzić swoje potomstwo. Ze strony zamieszkujących niegościnną metropolię krewnych czeka na staruszków wyłącznie chłód, marazm i obojętność. Losy bohaterów stają się dla reżysera tłem kontemplacyjnej opowieści o rozpadzie rodzinnych więzi i powolnym żegnaniu się ze światem.
24 lipca 2011 (niedziela), godz. 22.00 ? ANNIE HALL, reż. Woody Allen, USA, 1977, 93 min
Alvy Singer, pochodzący z biednej żydowskiej rodziny, jest komikiem nie mogącym poradzić sobie z własnymi lękami i obsesjami na temat śmierci i seksu. Na domiar złego porzuciła go właśnie dziewczyna, córka zamożnych anglosaskich protestantów ze środkowego Zachodu. Alvy rozpamiętuje wspólne chwile z Annie, zaś winą za rozpad ich burzliwego związku obarcza trudne dzieciństwo i niezbyt udane związki z kobietami.
30 lipca 2011 (sobota), godz. 22.00 ? HAIR, reż. Milos Forman, USA, 1979, 121 min
Claude Bukowski przed powołaniem do służby wojskowej w Wietnamie przybywa na dwa dni do Nowego Jorku. W Central Parku spotyka grupę hippisów z ich przywódcą, Bergerem. Claude zakochuje się w bogatej Sheili. Berger próbuje pomóc mu odnaleźć dziewczynę.
31 lipca 2011 (niedziela), godz. 22.00 – POCIĄGI POD SPECJALNYM NADZOREM, reż. Jiri Menzel, Czechosłowacja /Niemcy 1966, 92 min.
Zima 1945 roku, trwa II wojna światowa. Milosz Hrma kończy szkołę kolejarską i dostaje posadę zawiadowcy w małej miejscowości Kostomlaty. W miasteczku nie ma walk, więc życie toczy się tutaj dosyć spokojnie. Chłopak marzy o inicjacji seksualnej. Zakochuje się w konduktorce Maszy, lecz zawodzi w czasie ich pierwszego zbliżenia. Z pomocą przychodzi mu łączniczka ruchu oporu, która pomaga chłopakowi stać się mężczyzną. Inicjacja seksualna sprawia, że Milosz zaczyna uważać się już za prawdziwego mężczyznę. Angażuje się w działalność ruchu oporu.
7 sierpnia 2011 (niedziela), godz. 21.00 ? PóŁ ŻARTEM, PóŁ SERIO, reż. Billy Wilder, USA, 1959, 130 min
Stany Zjednoczone, 1929 r., barwne czasy prohibicji. Dwaj muzycy przypadkowo stają się świadkami gangsterskich porachunków, które weszły do historii pod nazwą „masakry w dniu Świętego Walentego”. Obawiając się, że panowie w kapeluszach, z bronią w marynarce, zechcą zlikwidować także ich, przebierają się za kobiety i dołączają do żeńskiego zespołu jazzowego. Jego gwiazdą jest urocza Sugar Kane – Polka z pochodzenia, która pomimo prohibicji nie rozstaje się z napełnioną piersiówką i rozgląda się za bogatym mężem. Obaj panowie daliby się poćwiartować dla jednego pocałunku z uroczą dziewczyną. Niestety, na przeszkodzie w nawiązaniu interesującej znajomości staje fakt, iż wszyscy sądzą, że mają do czynienia z uroczymi absolwentkami konserwatorium muzycznego – Daphne i Josephine, a nie Joe i Jerrym. Panowie mają jeszcze inne kłopoty – okazuje się, że na Florydzie, gdzie akurat koncertuje ich zespół, odbywa się wielki zjazd gangsterów, w tym także ich znajomych z Chicago, którzy bardzo chętnie starliby obu muzyków z powierzchni ziemi…
14 sierpnia 2011 (niedziela), godz. 21.00 ? 400 BATóW, reż. Francois Truffaut, Francja, 1959, 93 min
Bohaterem filmowego manifestu Nowej Fali, a zarazem najbardziej osobistego obrazu Francois Truffaut jest Antoine Doinel – niesforny nastolatek, który nie zaznając rodzicielskiej miłości, schodzi „na złą drogę”. Autobiograficzna historia została opowiedziana w sposób prosty, niemal brutalny, do tej pory w kinie niespotykany.
21 sierpnia 2011 (niedziela), godz. 21.00 ? OBYWATEL KANE, reż. Orson Welles, USA, 1941, 119 min
Kiedy 76 letni Charles Foster Kane, magnat prasowy, na łożu śmierci wypowiada jedno, jedyne słowo „różyczka”, wszyscy zgromadzeni w ogromnym zamku Kane`a Xanadu, popadają w konsternację. Nawet, przeprowadzona przez grupę dziennikarzy, wnikliwa analiza kronik filmowych nie daje odpowiedzi na pytanie, co oznacza owa enigmatyczna „różyczka”. Ani w życiu publicznym Kane`a, ani jego życiu towarzyskim i zawodowym, nie można znaleźć rozwiązania dręczącej wszystkich zagadki. Jeden z reporterów postanawia rozszyfrować znaczenie tego słowa. Najpierw poznaje szczegóły nieszczęśliwego dzieciństwa Kane`a, a potem przeprowadza wywiady z czterema najważniejszymi postaciami z jego życia. Co gorsza, nikt z nich nie potrafi wyjaśnić znaczenia „różyczki”, a rozwiązanie tej frapującej kwestii staje się coraz bardziej odległe.
28 sierpnia 2011 (niedziela), godz. 21.00 – KAWA I PAPIEROSY, reż. Jim Jarmusch, USA, 2003, 95 min
Seria epizodów, których bohaterowie popijając kawę i paląc papierosy rozmawiają na przeróżne tematy i omawiają między innymi: możliwość użycia nikotyny jako środka owadobójczego, sposoby na przyrządzenie prawdziwej angielskiej herbaty, wynalazki Nikoli Tesli, przygody członków nieistniejącego zespołu rockowego o nazwie SQüRL, Paryż w latach 20. i co tak naprawdę stało się z Elvisem Presleyem.
Projekt jest finansowany ze środków Urzędu Miasta Poznania.