Jonas Mekas w transpozycjach

We wtorek, 22 marca 2011, o godz.18.00 w Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku 6 (tel./fax 61 852 95 01 i 61 852 95 02) w cyklu: Medialne transpozycje odbędzie się kolejny wykład w połączeniu z projekcją filmową, prowadzony przez dr Martę Kosińską pt. ?Doznawanie doznanego: Jonas Mekas?. Wstęp wolny.

Jonas Mekas

Podobno Jonas Mekas często powtarzał, że forma jego filmów-dzienników nie wynika z celowego zamysłu, ale z braku czasu na montowanie ogromnej ilości nagromadzonych ujęć. Kiedy przygotowywał się do nakręcenia Diaries, Notes, and Sketches (1969) skupił się na wizji-epifanii Nowego Yorku widzianego oczyma dorastającej dziewczyny. Studiował dzienniki, pamiętniki, zapiski młodych dziewcząt ? córek i baby sitters jego znajomych. I-znów-brak-czasu-na-cholerny-montaż ustąpił miejsca pieczołowicie zgłębianej poetycko-formalnej strukturze zapisu wspomnienia.

MEDIALNE TRANSPOZYCJE
? spotkania poświęcone audiowizualnym praktykom artystycznym w Stanach Zjednoczonych od lat 40. do 80. XX wieku. Sproblematyzują one moment medialnej transpozycji, jaka zaszła w obrębie dwóch różnych technologii: filmu i wideo jako moment zmiany kulturowej. Tym samym pokażą specyfikę dzieła audiowizualnego w szerokim uwikłaniu kontekstualnym, a więc nie tyle jako fragment historii sztuki, ale raczej opowieść o dynamice kultury, którą określamy mianem artystycznej.

dr Marta Kosińska
– adiunkt w Zakładzie Badań nad Kulturą Filmową i Audiowizualną, w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się historią pierwszej i drugiej awangardy filmowej, teorią komunikacji, metodologią badań kulturoznawczych, orientacją performatywistyczną w humanistyce, kulturowymi aspektami nowych mediów.

Koordynacja: Anna Czaban
anna.czaban@arsenal.art.pl
tel. 061 8529502

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...