Jeden wielki bęben kontra GME

Skrót GME (ang. Genetically Modified Organisms) oznacza organizmy, również żywność, celowo zmodyfikowane genetycznie przez człowieka. Festiwal Transatlantyk chce wyrazić swój głośny protest przeciw takiemu postępowaniu. Na pl. A. Mickiewicza w Poznaniu 5 sierpnia w godz.: 13.00-13.45, 15.00-15.45 i 17.00-17.45 będą odbywać się specjalne warsztaty bębniarskie. Artystyczny finał o godz. 19.00.

GMO

Według art. 3 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 o organizmach genetycznie zmodyfikowanych GMO to organizm inny niż organizm człowieka, w którym materiał genetyczny został zmieniony w sposób, który nie zdarza się w warunkach naturalnych. Mogło to być krzyżowanie lub naturalna rekombinacja.

5 sierpnia 2011

Tego dnia rytmem Największego Bębna Świata rozlegnie się wołanie o prawo wszystkich ludzi do życia w harmonii, oddychania czystym powietrzem, jedzenia naturalnej żywności, przekazywania dzieciom możliwości podziwiania piękna przyrody. Pomimo tylu różnic, które dzielą ludzi, ta Ziemia powstała dawno temu, by wszyscy ? ludzie, zwierzęta, rośliny- żyli na niej szczęśliwi … jeszcze bardzo, bardzo długo. Festiwal Transatlantyk zaprasza na 90 minut rytualnego transu na Największym Bębnie Świata, które to 90 minut będzie artystycznym protestem przeciw GMO.

Warsztaty bębniarskie na Największym Bebnie Świata i ich idea

Rytm i wspólne granie to najstarsza i zarazem najbardziej szczera forma integracji ludzkiej. Afrykańska kultura rytmu to praźródło komunikacji międzyludzkiej- pierwsze telefony(bebny szczelinowe)niosące wieści na wiele kilometrów i gadające bębny to wynalazek Afrykanów.

Rytm i śpiew od tysięcy lat towarzyszą ludziom, pomagają im wspólnie wyrzucić negatywne emocje, uzdrawiają relacje między nimi. Dzięki tej archetypowej zabawie, bez udziału woli, można dostroić się do innych, różne współbrzmiące na jednej membranie rytmy harmonizują, pulsują i współgrają z rytualnymi zaśpiewami,… z chwili na chwilę zaczyna tworzyć się jeden organizm, jeden wielki instrument.

Dlaczego Największy Bęben Świata?

Dziś, gdy deformacja Życia, eksperymenty na Naturze stają się codziennością i krok po kroku ogarniają całą planetę, istnieje potrzeba większych i donośniejszych środków wyrazu. Stąd właśnie pomysł na Największy Bęben Świata – gigantyczny instrument o monstrualnym basowym dźwięku, który mierzy 10 metrow średnicy membrany, waży ok. 3 tony. Dookoła Bębna może grać stojąc wygodnie około 100 osób. Rekord to 150 osób grających jednocześnie.

Prowadzenie:

Iza Kowalewska i Ryszard Bazarnik.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...