Japońskie ostatki

Na zakończenie cykl kina japońskiego pn. MUZA PIĘCIU ŻYWIOŁóW w piątek, 15 kwietnia 2011, o godz. 19.30 w kinie na ul. ul. Święty Marcin 30 (tel. 61 852 34 03) obejrzeć będzie można film z roku 1982 w reżyserii Shohei Imamura pt. ?Ballada o Narayamie?. Trwa on 129 min, jest głęboką refleksją o życiu i śmierci, o nierozerwalnych związkach człowieka z przyrodą.

Film urzeka niezwykle pięknymi zdjęciami. Pewnie dlatego otrzymał nie budzącą żadnych kontrowersji Złotą Palmę na festiwalu w Cannes w 1983 roku.

Historia

?Ballada o Narayamie? to przepięknie sfilmowana opowieść o surowym życiu mieszkańców pewnej górskiej wioski, którzy walcząc o przetrwanie, rozwinęli system praw uchodzący w oczach współczesnego człowieka za nieludzki. Jednym z jego filarów jest obasute, porzucanie starców na górze Narayama, gdzie czekała ich śmierć z głodu, zimna i wycieńczenia.

Przed seansem

Odbędzie się spotkanie z kaligrafia japońską. Kaligrafia to sztuka koncentracji. Pozwala pracować nad swoim charakterem, z drugiej zaś strony, uspokaja i daje świeże spojrzenie na codzienność. Od godz.19.00 każdy widz będzie miał wyjątkową okazję otrzymania znaku japońskiego o wybranym przez siebie znaczeniu, namalowanym przez Yuka Kabata ? studentkę z Japonii, która mieszka w Poznaniu.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...