Jakub Jasiukiewicz fotograficznie

W dniach od 22 grudnia 2011 do 22 stycznia 2012 w Galerii Fotografii ?pf? w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, które znajduję się na ul. Święty Marcin 80/82 trwać będzie wystawa pod zakodowanym tytułem: ?21122012?. Wernisaż odbędzie się w środę, 21 grudnia 2011, o godz. 19.00. Wystawa podejmuje kwestię globalnej histerii, lęków i obaw związanych z nadchodzącym 2012 rokiem.

Tytuł wystawy – ?21122012? – kojarzy się z tajemniczym kodem, jednak odnosi się przede wszystkim do rocznicy wernisażu wystawy ? daty przewidywanego przez różne kręgi końca wszystkiego. Prezentowane na wystawie prace związane są z lękami, wynikającymi z teorii spiskowych i prognozowanych klęsk czy katastrof. Poszczególne fragmenty cyklu odnoszą się do różnych scenariuszy, zakładających ciągi nieszczęśliwych zdarzeń. Jak pisze o swoim projekcie Jakub Jasiukiewicz: Dramat nie ma tu spektakularnej formy, do której przyzwyczaiło nas kino. Rozgrywa się w zaciszach ciasnych mieszkań, niewietrzonych pracowni i umysłów. Pojawia się w napięciu między człowiekiem i lekturą, po którą sięga. Mieści się w głowie i przenosi częściej przez palce i klawiatury, niż usta i słowa. Jest przeciwieństwem choroby zakaźnej, wymagającej bezpośredniego kontaktu.

Choć zwykle medium fotografii kojarzone jest z dokumentem i dowodem przeszłych zdarzeń, w pracach Jakuba Jasiukiewicza staje się ono narzędziem narracji, odnoszącej się do przyszłości, zjawisk nieistniejących, sfabrykowanych dowodów przewidywanego końca.

Wystawa ?21122012? Jakuba Jasiukiewicza to kolejny premierowy projekt w Galerii Fotografii ?pf?.

Jakub Jasiukiewicz
Urodził się w roku 1983, a w 2008 uzyskał dyplom w zakresie Intermediów na poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w Pracowni Działań Interaktywnych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jego prace były pokazywane na ponad 60 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Współtworzy grupę ?4!?. Był stypendystą Ministra Kultury (2007 i 2009) oraz Akademie Schloss Solitude (2009) i Visegrad Fund (2010).

Kurator:

Witold Kanicki

Bilety:
2, 3 zł.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...