Jak cztać Samuela Becketta

Czy rzeczywiście żyjemy w epoce postchrześcijańskiej, jak zdawał się to widzieć wątpiący Samuel Beckett, jeden z największych, a zarazem najbardziej radykalnych pisarzy XX wieku, wielojęzyczny Irlandczyk, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1969? Czy rzeczywiście Człowiek to ?bezdomny? w kosmosie ? istota porzucona, zapomniana, wyklęta, nad którą nikt nie czuwai nikt się nie zmiłuje? Czy nie ma dla niego ratunku, pocieszenia, zbawienia? Czy Ziemia to raczej piekło, a nie droga czyśćcowa prowadząca do Nieba? Czy los rodzaju ludzkiego to jedynie męczarnia, miotanie się w ciemności ? krzyż pospolity, tortura, a nie Krzyż Odkupienia? O tych fundamentalnych dla naszej kultury sprawach dyskutują ze sobą Antoni Libera, pisarz, tłumacz i znawca Becketta, i Janusz Pyda OP, dominikanin, wykładowca i duszpasterz akademicki. Pasjonujący dialog o sensie życia i świata poprzez interpretację wielkich dzieł literackich. Jedyny w swoim rodzaju spór światopoglądowy. Wyjątkowe świadectwo pasji poznawczej, troski i wzajemnego szacunku.
8 czerwca, godz. 19.00, sala 1 Jesteście na Ziemi, na to rady nie ma! Dialogi o teatrze Samuela Becketta ? spotkanie z Antonim Liberą i Januszem Pydą OP. Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19
Antoni Libera
(ur. w 1949) ? pisarz, tłumacz, reżyser teatralny. Przełożył m. in. wszystkie dramaty Samuela Becketta, które również wystawiał, w kraju i za granicą, oraz tragedie Sofoklesa i Szekspira, a także poezje Hölderlina i Kawafisa. Autor powieściMadame (1998), przełożonej na dwadzieścia języków ? laureatki konkursu wydawnictwa Znak i finalistki międzynarodowej IMPAC Dublin Literary Award 2002. W 2009 wydał opowieść autobiograficzną Godot i jego cień o swojej fascynacji twórczością i osobą Becketta, a w 2013 nakładem Wydawnictwa Więź ? tryptyk nowelistyczny Niech się panu darzy.
Janusz Pyda OP (ur. w 1980) ? dominikanin, wykładowca filozofii i teologii dogmatycznej w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów, duszpasterz akademicki w legendarnej krakowskiej ?Beczce?. Wydał Listy starego anioła do młodego, Dzień z życia diabła. Podręcznik kuszenia i Listy Kasjela. Współtłumacz i redaktor Kwestii dyskutowanych o mocy Boga św. Tomasza z Akwinu.

x

Zobasz także

Jak Paderewski do Poznania

Liczni pasażerowie na poznańskim Dworcu Głównym PKP w Poznaniu byli w niedziele 15 grudnia, grubo ...