Francuskie inspiracje w malarstwie

Wieczór nad Sekwaną.  W nastrój francuskiego wieczoru wprowadzi nas gwar paryskich bulwarów i kawiarni. Od brzegu Sekwany po wzgórza artystów, podążając szlakiem owianych legendami, ulubionych miejsc paryskiej bohemy, poznamy różnorodne oblicza miasta, które od stuleci inspiruje twórców.


Odkryjemy także malownicze zakątki Bretanii, Akwitanii i Normandii, będących źródłem inspiracji zarówno dla francuskich mistrzów malarskich impresji (Claude Monet czy Pierre Bonnard), jak i polskich artystów tworzących we Francji (pojawi się m.in. Stanisław Wyspiański i Wojciech Weiss).


P. Bonnard, Plaża z kąpiącymi się, lata 30.-40. XX w.
 Prowadzenie: Martyna Łukasiewicz 12 październik 2018; godz: 18.00 Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9 Wstęp w cenie biletu do Muzeum Portrety Europy. Malarskie wieczory w Muzeum - to cykl jesienno-zimowych spacerów tematycznych. Wieczorne spotkania ze sztuką przeniosą nas kolejno do Francji, Hiszpanii, Niderlandów oraz Włoch, abyśmy mogli przyjrzeć się z bliska zarówno twórczości tamtejszych mistrzów, jak i odnaleźć spektrum europejskich inspiracji w dziełach polskich artystów. Kontekstem artystycznych opowieści z podróży będzie kultura danego kraju, związane z nią tradycje, obyczaje, miejsca i wydarzenia.
Data: 08.10.2018, godzina: 08:58:00.