Wrzesień w Bibliotece Raczyńskich

Niebawem koniec lata. Warto wraz z nadejściem jesieni skorzystać z bogatej oferty Biblioteki Raczyńskich. Poza biblioteką i czytelnią do korzystania z których namawiamy, warto wtbrać się na ciekawe biblioteczne imprezy. We wrześniu BR zaprasza na:

15 września, godz. 12.00. Filia Naramowicka, ul. Rubież 14a/37 CZYTATY2. Lech, Popiel i inni. Baśnie polskie Pierwsze spotkanie CZYTATÓW2 w Filii Naramowickiej będzie podróżą do legendarnych początków Polski. Pisarz Tomasz Kruczek oraz edukator i rekonstruktor Dale Taylor opowiedzą o tym, jaką rolę w historii odegrały myszy, dlaczego smok wawelski mógł mieć szkockie korzenie, a także zaprezentują makiety średniowiecznych grodów i opowiedzą o życiu w Polsce Piastów.
15 września, godz. 15.00. zbiórka pod Uniwersytetem Artystycznym, Al. Marcinkowskiego 29 Spacer w ramach projektu W drodze ku niepodległości: Po XIX-wiecznym Poznaniu z bohaterami serialu „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” Przewodnik: Karolina Dąbrowska-Wiśniewska
19 września, godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1 Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, autorką książki „Komeda. Osobiste życie jazzu” Krzysztof Komeda to jeden z najważniejszych postaci polskiej kultury. Autor muzyki do 65 filmów, współtwórca polskiej szkoły jazzu jest bohaterem najnowszej książki reportażystki Magdaleny Grzebałkowskiej. Autorka , idąc śladem artysty, odwiedziła m.in. Skandynawię i USA. W Poznaniu, rodzinnym mieście Komedy , opowie o pracy nad książką i próbie wyjaśnienia tragicznej śmierci autora słynnej Kołysanki. Rozmowę poprowadzi kierownik Katedry Jazzu poznańskiej Akademii Muzycznej, prof. Katarzyna Stroińska-Sierant, a improwizacje jazzowe zagra Michał Baranowski. Współorganizatorem spotkania jest Wydawnictwo Znak.
20 września, godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1 Promocja najnowszej książki wydanej przez Bibliotekę Raczyńskich pt. „Białoruski Tristan. Rękopis ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu” Pierwsze polskie tłumaczenie białoruskiej wersji legendy o rycerzu Tristanie jest częścią kodeksu z XVI i XVII wieku, przechowywanego w zbiorach Biblioteki Raczyńskich.

Cały zabytkowy kodeks stanowi jedną z pereł zbiorów biblioteki, a jego najcenniejszy fragment, tzw. Białoruski Tristan, został w 2014r. wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć świata”. Chcąc przybliżyć treści białoruskiej wersji legendy o Tristanie i Izoldzie, a tym samym wypełnić pewną naukową lukę, Biblioteka Raczyńskich zdecydowała o wydaniu tłumaczenia rękopisu na język polski. Tego trudnego zadania podjęła się dr hab. Lilia Citko z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu w Białymstoku.
21 września, godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1 Spotkanie z Marcinem Wrońskim, Ryszardem Ćwirlejem, Robertem Ostaszewskim Andrzejem Pilipiukiem Druga połowa września to czas Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA . Biblioteka Raczyńskich, jako festiwalowa Stacja Sensacja zaprasza na spotkanie z jednym z najciekawszych polskich detektywów: komisarzem Zygą Maciejewskim oraz autorami, nie tylko, kryminałów. „Gliny z innej gliny” to ostatni tom cyklu, do którego opowiadania napisali Marcin Wroński, ale także zaproszeni przez niego autorzy: Ryszard Ćwirlej, Robert Ostaszewski i Andrzej Pilipiuk. Co wyniknie ze spotkania na jednej scenie czterech różnych osobowości pisarskich? Trzeba się przekonać! Współorganizatorem spotkania jest Wydawnictwo W.A.B.
22 września, godz. 15.00. zbiórka pod Szpitalem Przemienienia Pańskiegom ul. Długa 1/2 Spacer w ramach projektu W drodze ku niepodległości: Marcinkowski, Matecki i inni poznańscy medycy XIX wieku. Inteligencja na rzecz pracy organicznej Przewodnik: Karolina Dąbrowska-Wiśniewska
25 września, godz. 18.00,Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1 Wykład prof. dr. hab. Przemysława Matusika w ramach projektu W drodze ku niepodległosći: Polski problem. Poznańczycy pod pruskim zaborem 1815-1918
26 września , godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1 Zapiski intymne. Spotkanie z Andrzejem Franaszkiem wokół biografii Zbigniewa Herberta. Zbigniew Herbert, którego 20. rocznica śmierci przypadła pod koniec lipca, pozostaje jednym z najchętniej czytanych i najważniejszych polskich autorów. Był nie tylko poetą, ale także eseistą i dramaturgiem. Czytelnicy cenią go za erudycję, umiejętność operowania ironią oraz niezwykłą współczesność jego utworów. Andrzej Franaszek, podczas spotkania w ramach cyklu Zapiski intymne, opowie o artyście i pracy nad jego biografią. Rozmowę poprowadzi Przemysław Lembicz, filolog i lider Kwartetu ProForma, wykonującego m.in. piosenki do tekstów Herberta. Współorganizatorem spotkania jest Wydawnictwo Znak.
27 września, godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1 Spotkanie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim Poeta, pisarz, teolog, filozof, filolog islandzki, który w życiu imał się m.in. pracy barmana, opiekuna osób starszych i robotnika. W swoich książkach opisywał Śląsk, Islandię i Austrię. Laureat wielu nagród literackich, który w swojej twórczości w niezwykły sposób łączy prozę z poezją, dając jednocześnie świadectwo współczesności. Spotkanie z pisarzem poprowadzi prof. Tomasz Mizerkiewicz.
29 września, godz. 12.00. Filia Naramowicka, ul. Rubież 14a/37 CZYTATY2. Ba zielonej wyspie. Baśnie świata Podczas baśniowej podróży do Irlandii zaprosimy czytelników Filii Naramowickiej na spotkanie z wróżkami i leprechaunami. W krainę barwnych opowieści z wyspy, na której zobaczyć można ślady olbrzyma, zabierze nas Justyna Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej. Warsztaty tańca irlandzkiego poprowadzi Magdalena Mak
Data: 24.09.2018, godzina: 12:59:00.