Happening Gitarowy

Na Wolnym Dziedzińcu przy Urzędzie Miasta odbył się Happening Gitarowy. To projekt, który od kilku lat cieszy się ogromną popularnością. Nie mogło go zabraknąć także w trakcie tegorocznej edycji festiwalu. Każdego roku kilkuset gitarzystów spotyka się, by wspólnie wykonać wybrany utwór.

   To niezwykłe gitarowe święto przyciąga zarówno zawodowych artystów, początkujących instrumentalistów, jak i wielbicieli brzmienia wydobywanego przy pomocy sześciu strun. W tym roku uczestnicy wspólnie wykonają utwór Zbyszka Wodeckiego ,,Zacznij od Bacha”, happening poprowadziła Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele, gdyż po raz pierwszy do happeningu włączono właśnie tę małą, hawajską gitarę o charakterystycznym, ciepłym brzmieniu. Muzycy z PPNOU tworzą wyjątkowe aranżacje znanych i lubianych utworów muzyki rozrywkowej. Łamiąc konwenanse, regularnie poszerzają swój repertuar, by wciąż zaskakiwać nawet wiernych słuchaczy. Inicjatywa, która rozpoczęła się od spontanicznegospotkania uczestnikow festiwalowego kursu Mistrzowskiego na schodach pod poznańskim Ratuszem, ursła do jednego z największych letnich wydarzeń muzycznych. Podczas Happeningu Gitarowego zagrać mogł kazdy. Wystarczylo tak niewiele - gitara klasyczna, elektryczna, ukulele...i dobre chęci.
   I ja od kilku lat czuję pozytywną moc plynąca ze wspólnego grania. I dolączylem do tej muzycznej trzódki mając wieloletnie doświadczenie grająć w ostrowskim zespole gitarowym Trampy. Przebieg harmoniczny komozycji Wodeckiego nie jest skomplikowany, osadza się na funkcjach Am, Dm7, G, G7, C, C7+, F, E7 latwych do opanowania. Festiwal Akademii Gitary to ponad dwa tygodnie wyjątkowych muzycznych wydarzeń na terenie Poznania i Wielkopolski. Był także akcent znaczący dla seniorów, wyjazd do Szamotul na koncert młodego wirtuoza Andrzeja Grygiera. Więcej informacji na temat stronie internetowej www.akademiagitary.pl/ Krzysztof Wodniczak
Fot. Jacek Kulm
Data: 02.09.2018, godzina: 17:38:00.