Obchody 200-lecia śmierci T. Kościuszki

Mażoretki Lwówieckiej Orkiestry Dętej poprowadziły kolegów i koleżanki z orkiestry oraz reprezentantów poznańskich szkół, harcerzy, Bractwa Kurkowe i Strzeleckie i poznaniaków oraz wielkopolan, w tym liczną delegację z Lubasza, pod Pomnik Tadeusza Kościuszki. Wszyscy przybyli na obchody 200-lecia śmierci Naczelnika organizowane w niedzielę 22 października przez Stowarzyszenie Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
Krótka trasa z kościoła pw. św. Michała, gdzie odbyła się uroczysta msza ku pamięci Naczelnika, pod jego pomnik u zbiegu ulic Bukowskiej i Grunwaldzkiej, przerodziła się w Marsz Młodych Ludzi przybyłych oddać Hołd Wielkiemu Polakowi, który dotrzymał Przysięgi złożonej w 1794 roku na krakowskim Rynku Głównym i całe swoje życie poświęcił dobru Rzeczypospolitej i wszystkim jej mieszkańcom, w tym najbardziej pokrzywdzonym maluczkim. Słowa roty przysięgi z XVIII wieku, którą podczas uroczystości przypomniał Andrzej Lajborek aktor Teatru Nowego w Poznaniu, zabrzmiały niczym memento dnia dzisiejszego, gdzie politycy zapominają tego, co mówili, zanim skończą polityczny monolog. Wyraźnie wzruszony Profesor Ryszard Łuczak, organizator obchodów, ale przede wszystkim Prezes Stowarzyszenia Poznańskiego Chóru Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego, wspomaganego pod Pomnikiem T. Kościuszki przez chór Bard z Lubonia, mówił, że Kościuszko nie tylko wydobył polskich chłopów z niebytu, ale sprawił, że porwani jego dziełem wielkopolanie dokonali rzeczy niemożliwej, przepędzili Prusakow z naszej Ojczyzny. Wielkopolska Insurekcja Kościuszkowska to Pierwsze Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Wnukowie i prawnukowie wielkopolskiej insurekcji, drugiego cudu dokonali w XX wieku, w 1918 roku, kiedy to ponownie wygnali zaborców i przyłączyli Wielkopolskę do Macierzy. Deszcz, jesienny deszcz, nie przeszkodził w uroczystościach, ale je zmodyfikował. Np. wystrzał armatni z działa Poznańskiego Bractwa Kurkowego odbył się z opóźnieniem albowiem zamókł czarny proch strzelecki. Kiedy na chwilę wyszło słońce Zespół Folklorystczny Wiwaty z Pobiedzisk odtańczył i odśpiewał krakowiaka. Mżawka, która znów się pojawiła, nie odstraszyła mażoretek Lwówieckiej Orkiestry Dętej, wykonujących w rytm radosnej muzyki pokaz wspaniałej parady. Przy pomniku Warty Honorowe zaciągnęli poznańscy harcerze, uczniowie i bracia kurkowi. Nie było reprezntacji Wojska Polskiego toteż nie trzeba było odczytywać Apelu Smoleńskiego. Delegacje przybyłe na uroczystości złożyły wieńce i wiazanki kwiatów. Wspólne odśpiewanie Roty zakończyło poznańskie obchody, udowadniając, że nawet okrągła rocznica śmierci Naczelnika nie musi być narodową smutą, ale można obchodzić ją w sposób godny a jednocześnie pogodny.
W poniedziałek 23 października druga część obchodów 200- setnej rocznicy śmierci Naczelnika Tadeusza Kościuszki. W Teatrze Muzycznym przy ulicy Niezłomnych w Poznaniu o godzinie 18 odbędzie się koncert "A imię Jego Polska". Wstęp wolny.
Wyzej archiwalna fotografia mażoretek Lwówieckiej Orkiestry Dętej.

****W 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki Sejm 12 października 2017 roku uchwałą uczcił pamięć generała wojsk polskich i armii amerykańskiej, przywódcy Insurekcji z 1794 r., uczestnika wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych i niestrudzonego bojownika o wolność.
Izba wyraziła także najwyższe uznanie dla jego ideałów, poświęcenia dla Ojczyzny oraz dorobku politycznego i wojskowego. Wcześniej na mocy uchwał Sejmu i Senatu rok 2017 ustanowiono Rokiem Obchodów 200-lecia śmierci Naczelnika Tadeusza Kościuszki. Naczelnik zmarł 15 października 1817 roku w Solurze ( Szwajcaria). Rocznica ta została także objęta patronatem UNESCO. Honorowy patronat nad uroczystościami organizowanymi przez Stowarzyszenie Poznański Chór Nauczycoeli om. Igmnacego Janqa Paderewskiego objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann i Prezydent Stołecznego Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki i wybitny literat Lech Konopiński. Kulminacją obchodów w Poznaniu będzie uroczystość 22 października pod poznańskim pomnikiem Tadusza Kościuszki oraz uroczysty koncert "Imię Jego Polska" 23 października w wykonaniu Poznańskiego Chóru Nauczycieli w Teatrze Muzycznym Z tej okazji Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego postanowił powołać Honorowy Komitet Obchodów.
PROGRAM OBCHODÓW
22 października ( niedziela) * Godzina 10.30 uroczysta Msza w kościele pw. św. Michała przy ul. Stolarskiej. Przemarsz ulicą Śniadeckich do Pomnika Naczelnika * Godzina 12. Ceremonia złożenia kwiatów pod Pomnikiem Tadeusza Kościuszki przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Bukowskiej połączonej z uroczystością patriotyczno – artystyczną.
 23 października ( poniedziałek) *Godzina 18. Uroczysty koncert "Imię Jego Polska" w wykonaniu Poznańskiego Chóru Nauczycieli w Teatrze Muzycznym przy ulicy Niezłomnych w Poznaniu
NIEZAPOMNIANY WIECZÓR W TEATRZE MUZYCZNYM
Niezwykle radosna, a zarazem wyjątkowo podniosła atmosfera panowała podczas Uroczystego Koncertu " Imię Jego Polska" który zorganizowano w poznańskim Teatrze Muzycznym. Parter i balkon zapełniły się do ostatniego miejsca, a jeden z filarów Teatru Nowego w Poznaniu, aktor Andrzej Lajborek niczym wytrawny dyrygent porcjował napięcie. Prolog, fragment poezji Ernesta Bryla w jego wykonaniu, odtańczony przepiękny Polonez i wyśpiewany Mazurek Chopina wykonany w wersji francuskiej przez Anitę Furgol- Kownacką, dowiodły już na samym początku, że nie jest to estradowa składanka, ale zaplanowane w każdym detalu detalu wielkie przedsięwzięcie muzyczno - patriotyczne.
    Od śmierci Naczelnika Tadeusza Kościuszko minęło 200 lat, ale jego słowa, które w XVIII wieku publicznie i w listach wygłaszał, począwszy od Przysięgi złożonej, na Krakowskim Rynku, Odezwę do Wojska, List do Moich Czarnych Przyjaciół czy List do Jerzego Waszyngtona wprost pporażają swoją współczesnością, W liście do pierwszego prezdyenta USA nasz naczelnik pisze o fascynacji czarną muzyką. Standardowe utwory jazzowe - niczym echo odcztanego listu - wykonane przez Stowarzyszenie Orkiestra Dęta im. Antoniego Jerzaka z Mosiny, pod kapelmistrzem Macieja Kubackiego, wprost fascynowały.
     Tego wieczoru słuchalismy i ogladalismy repertuaqr znany i lubiany. Tańce i pieśni folklorystczne, utwory patriotyczne powodowaly, że chociaz na chwilę mogliśmy odetchnąć duchem Epoki. Ich wykonanie na najwyższym poziomie, co sprawiło,że dwie godziny mineły niczym kwadrans, zapewnili:
Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego, Chór Mieszany "Bard" z Lubonia, wspomniana już orkiestra dęta z Mosiny, Zespół Piesni i Tańca ŁANY; Zespół Pieśni i Tańca WIWATY, Szkoła Baletowa im. Sławskiej- Lipczyńskiej, Zespół Pieśni i Tańca POLIGRODZAIANIE, sprawili, że obcowalismy ze sztuką przez duże S. Wierczór zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni Marsz, Marsz Polonia...
    Pomysłodawca i organizator dwudniowej uroczystości profesor Ryszard Łuczak nie krył uśmiechu spełnionego zadowolenia ale i łez wzruszenia.
Data: 22.10.2017, godzina: 17:54:00.