Za symboliczną złotówkę

Muzeum Narodowe obniżyło ceny biletów dla najmłodszych. Dzieci i młodzież do 16 lat wejdą na wystawy prawie za darmo Muzeum Narodowe w Poznaniu jest jedną z 20 placówek, które włączyły się już w program ministra kultury, który umożliwia dzieciom i młodzieży (do 16 lat) wstęp do muzeów za symboliczną złotówkę.
   Minister kultury Bogdan Zdrojewski: - Podczas Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie zamówiłem kilka ekspertyz. Okazało się, że najbardziej zaniedbane pod względem edukacji kulturalnej jest najmłodsze pokolenie. W ubiegłym roku Zdrojewski poprosił dyrektorów najważniejszych instytucji muzealnych o dane: ile dzieci przychodzi do ich placówek i jakie mają dochody ze sprzedaży biletów dla dzieci. - Ku mojemu zdziwieniu, większość dyrektorów nie była w stanie odpowiedzieć mi wtedy na to pytanie - mówi minister.
     Zdaniem B. Zdrojewskiego niektóre muzea miały oferty kompletnie nie do przyjęcia. Np. jedno z muzeów oferowało bilet rodzinny, dla czterech osób, za 120 zł. - Najtańsze bilety dla dzieci w prestiżowych muzealnych instytucjach oscylowały pomiędzy 5 a 12 zł, co stanowiło połowę ceny normalnej wejściówki. Widać dokładnie, że dzieci nie były do tej pory traktowane jak szczególna grupa odbiorców, a tak być powinno. Teraz to się zmienia. Już 1 sierpnia ceny biletów dla dzieci do 1 zł obniżyło Muzeum Ziemi Wschowskiej. Od września tym samym tropem poszły m.in. muzea narodowe w Kielcach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. W Poznaniu żadne inne muzeum na razie nie włączyło się do akcji.
Żróło: Gazeta Wyborcza
Data: 03.09.2013, godzina: 09:35:15. Autor: Kazimierz Brzezicki