Hiszpania w „Muzie”

W kinie Muza na ul. Święty Marcin 30 (tel 61 852 34 03) od środy do wtorku, czyli w dniach 21 – 27 marca 2012 trwać będzie 12. TYDZIEŃ KINA HISZPAŃSKIEGO, a jest to największy na świecie przegląd kinematografii Hiszpanii poza jej granicami. Festiwal ten dostarczy wszystkim uczestnikom i miłośnikom kultury iberyjskiej niepowtarzalne wrażenia.


Program:

1. ŚRODA 21 marca 2012

19:30 ?MORENTE?.
reż. Emilio Ruiz Barrachina, Hiszpania 2011, 90?.
Nagroda Goya 2012 ? nominacja w kategorii Najlepszy Dokument.
Niezwykły dokument o jednym z najważniejszych śpiewaków współczesnego flamenco, wpływowym, ale i kontrowersyjnym Enrique Morente, który zrewolucjonizował i ?odnowił? tę dziedzinę sztuki.

2. CZWARTEK 22 marca 2012

19:00 ?ROWER, ŁYŻKA, JABŁKO?.
reż. Carles Bosch, Hiszpania 2010, 96?.
Nagroda Goya 2011 i Nagroda Gaudi 2011 ? Najlepszy Film Dokumentalny.
Wybitny hiszpański dokumentalista Carles Bosch, nominowany do Oskara za film ?BALCEROS?, tym razem podejmuje niepopularny w mediach problem chorych na Alzheimera. Przez dwa lata podąża z kamerą za byłym wieloletnim burmistrzem Barcelony i prezydentem regionalnego rządu Katalonii ? Pasqualem Maragallem. Na wieść o swojej chorobie znany z niezwykłej charyzmy i energii polityk postanowił, że nie pozwoli zepchnąć się na margines społeczeństwa i swoim przykładem pokaże innym, jak nie tracić nadziei i walczyć z podstępną chorobą (nie chciał stać się kolejnym wstydliwym chorym, którym w domowym zaciszu opiekuje się rodzina.) Założył fundację prowadzącą badania nad chorobą Alzheimera z nadzieją, że odkryje ona lekarstwo, które pomoże milionom ludzi ? oraz jemu samemu.

20:45 ?TU I TERAZ?.
reż. Juana Macias, Hiszpania 2010, 90?.
Festiwal Kina Hiszpańskiego Malaga 2010 ? Najlepszy Reżyser i Najlepszy Debiut Scenopisarski.
Akcja filmu rozgrywa się na przestrzeni 24 godzin podczas których Inés, Antonia, Marion i Mónica ? cztery kobiety w różnym wieku i w odmiennej sytuacji życiowej ? będą musiały, tu i teraz, podjąć decyzję, która może całkowicie zmienić ich życie, podejmą, każda na swój sposób, walkę z rutyną, stereotypami i własnym lękami. Wspaniałe kreacje aktorskie, w tym znanej z ?AMORES PERROS? Goi Toledo.

3. PIĄTEK 23 marca 2012

17:30 ?FINISTERRAE?.
reż. Sergio Caballero, Hiszpania 2010, 80?.
Nagroda Tygrysa MFF Rotterdam 2011.
Eksperymentalny debiut Sergio Caballero i laureat Nagrody Głównej na festiwalu w Rotterdamie. ?FINISTERRAE? to niskobudżetowa produkcja oparta na ironicznym, abstrakcyjnym humorze i surrealistycznych pomysłach. Film był realizowany bez scenariusza, z dialogami w języku rosyjskim oraz muzyką fińskiego artysty i kreatora mody Jimi?ego Tenora, punkowego zespołu ?Suicie?. Sergio Caballero jest kluczową postacią barcelońskiej sceny artystycznej, w tym współtwórcą i dyrektorem artystycznym największego europejskiego festiwalu muzyki elektronicznej ?SóNAR? w Barcelonie.

21:15 ?CZARNY CHLEB?.
reż. Augustí Villaronga, Hiszpania 2010, 108´.
9 nagród Goya 2010, w tym dla Najlepszego Filmu, za Reżyserię, Scenariusz oraz za Zdjęcia i Scenografię, Srebrna Muszla dla Najlepszej Aktorki na MFF San Sebastian 2010, to hiszpański kandydat do Oscara 2012 i najgłośniejszy i najbardziej nagradzany hiszpański film w 2010 roku.
Akcja filmu rozgrywa się w Katalonii w trudnych czasach tuż po hiszpańskiej wojnie domowej. 11-letni Andreu, którego rodzina w czasie wojny stanęła po stronie przegranych republikanów, znajduje w lesie ciała mężczyzny i dziecka. Lokalne władzę chcą obciążyć ojca chłopca, Farriola, odpowiedzialnością za ich śmierć. By uchronić ojca od wyroku śmierci Andreu rozpoczyna własne śledztwo. W jego trakcie przekona się o tym, że w świecie dorosłych nic nie jest czarno-białe, a żeby przeżyć, trzeba czasem wyprzeć się samego siebie.

4. SOBOTA 24 marca 2012

17:00 ?BOHATEROWIE?.
reż. Pau Freixas, Hiszpania 2010, 105´.
Festiwal Kina Hiszpańkiego Malaga 2010 ? Nagroda Publiczności.
Młody specjalista od reklamy, którego kariera rozwija się wyśmienicie, za to życie osobiste wypełnia pustka, jedzie samochodem na ważne spotkanie biznesowe w innym mieście. Po drodze poznaje dziewczynę, która podróżuje autostopem, a wszystkie swoje rzeczy trzyma w niewielkim plecaku. Wygląda na to, że tej tak różniącej się od siebie dwójce nie uda się zaprzyjaźnić, jednak gdy oboje zaczynają wspominać najpiękniejsze chwile swojego dzieciństwa ? ostatnie lato spędzone z paczką przyjaciół, pierwszą miłość, prawdziwe przygody… ? nawiązuje się między nimi prawdziwa nić porozumienia. Wspólna podróż w przeszłość sprawi, że główny bohater z dnia na dzień wywróci swoje życie do góry nogami.

18:45 ?PANTALEON I WIZYTANTKI?.
reż. Francisco J. Lombardi, Peru 2000, 137?.
FF Viña del Mar 2000 ? Nagroda Publiczności, FF Gramado (Brazylia) 2000 ? najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, Nagroda Publiczności oraz Nagoda Krytyków.
Nakręcona z dużym rozmachem peruwiańska superprodukcja przenosi w dzisiejsze czasy akcję jednej z najbardziej znanych powieści Mario Vargasa Llosy. Tytułowy Pantaleon to świeżo upieczony, sumienny i stateczny kapitan intendentury. Wraz z awansem otrzymuje tajną misję zorganizowania służby wizytantek (kobiet lekkich obyczajów) do obsługi garnizonów w Amazonii. Kapitan Panoja przybywa do dżungli w towarzystwie żony i bardzo sprawnie oraz z dużą dozą profesjonalizmu zaczyna organizować pracę prostytutek. Wkrótce jednak znajdzie się pod urokiem jednej z wizytantek – uwodzicielskiej Olgi Arellano, w którą na ekranie wciela się kolumbijska piękność Angie Cepeda.

5. NIEDZIELA 25 marca 2012

19:00 ?CATALUNYA UBER ALLES?.
reż. Ramón Terméns, Hiszpania 2011, 100´.
Festiwal Kina Hiszpańskiego Malaga 2011 ? Nagroda Specjalna Jury.
Były więzień, z trudnością adaptujący się w społeczeństwie; bezrobotny imigrant, który znajduje pracę jako komornik oraz odnoszący sukcesy przedsiębiorca niespodziewanie obwołany bohaterem po zabiciu w samoobronie włamywacza-cudzoziemca ? to bohaterowie ironicznego portretu katalońskiej prowincji. W swoim trzecim filmie Ramon Térmens w świeży, inteligentny i dowcipny sposób pokazuje, jak zmieniają się granice ludzkiej tolerancji pod wpływem ekstremistycznej demagogii. Trzy zazębiające się historie, których akcja rozgrywa się w małej miejscowości Lleida (rodzinne miasteczko reżysera), przedstawiają społeczeństwo tak skonfliktowane, że przed wybuchem może uratować je tylko głęboka odnowa. ?Catalunya über alles!? (?Katalonia ponad wszystko?) to oparta na obserwacji dzisiejszej Katalonii krytyka ksenofobicznych postaw oraz rosnącego w siłę populizmu, który prowadzi do społecznego wykluczenia.

20:45 ?S JAK SEKS?.
reż. Dunia Ayaso, Félix Sabroso, Hiszpania 2008, 103?.
Rok 1975. Śmierć generała Franco sprawia, że w konserwatywnej Hiszpanii czuć coraz mocniej powiew obyczajowej wolności. Jej wyrazem staje się kino erotyczne określane jako filmy kategorii ?S?, odnoszące furorę w kraju, gdzie rozwody były całkowicie zakazane, a golizna niedopuszczalna. ?NAGIE LATA? to historia trzech pięknych i ambitnych kobiet (wspaniałe role znanych hiszpańskich aktorek: Candeli Penii, Goi Toledo oraz modelki Mar Flores), które poznają się na planie jednego z filmów kategorii ?S?, marząc o wielkiej karierze. Od tej pory będą zawsze występować razem, a erotyczna filmowa przygoda na zawsze zmieni ich życie. Ich perypetie staną się odzwierciedleniem społecznych przemian ówczesnej Hiszpanii, gdzie rozbudzone poczucie wolności i pęd ku nowoczesności ścierały się ze skrępowaniem i stereotypami. Co jednak zostanie z okupionej wyrzeczeniami kariery, gdy moda na kino erotyczne przeminie?

6. PONIEDZIALEK 26 marca 2012

19:00 ?PIĘĆ METRóW KWADRATOWYCH?.
reż. Max Lemcke, Hiszpania 2011, 90´.
Festiwal Kina Hiszpańskiego Malaga 2011 ? Najlepszy Film, Najlepszy Aktor, Najlepszy Scenariusz oraz Nagroda Krytyków.
Uniwersalna i zabawna historia walki o własne M zainspirowana od kilku lat nękającym Hiszpanię kryzysem budowlanym. Alex i Virginia, para zakochanych tuż przed ślubem, kupują mieszkanie na obrzeżach wielkiego miasta z wymarzonym tarasem o powierzchni 5 m2. Wszystkie oszczędności wydają na wkład własny, a na spłatę całości biorą kredyt na 40 lat. W momencie kupna mieszkanie nie jest jeszcze ukończone, a kilka tygodni później, gdy budynek jest prawie gotowy, wszystkie prace na budowie nagle zostają wstrzymane. Okazuje się, że mieszkania powstają tu nielegalnie. Przyszli mieszkańcy powołują komitet protestacyjny i pozywają dewelopera do sądu, ale walka z potężną korporacją się przeciąga. Wraz z upływem czasu Alex staje się coraz bardziej spięty i przygnębiony, zaczyna zaniedbywać pracę, a jego związek z Virginią przechodzi kryzys. Zdeterminowany i zniecierpliwiony postanawia wziąć sprawy w swoje ręce…

20:45 ?NIE MA KTO PISAĆ DO PUŁKOWNIKA?.
reż. Arturo Ripstein, Meksyk 1999, 118?.
MFF Cannes 1999 ? Konkurs Główny i FF Sundance 2000 ? Nagroda dla Najlepszego Filmu Latynoamerykańskiego.
Arturo Ripstein, jeden z najwybitniejszych twórców meksykańskiego kina, bierze na warsztat zaliczaną do arcydzieł współczesnej prozy iberoamerykańskiej powieść Gabriela Garcii Marqueza, przenosząc akcję wydarzeń do Meksyku lat 40. Film jest opowieścią o emerytowanym pułkowniku, weteranie wojny z kościołem katolickim, który od 27 lat czeka na obiecaną rentę, ale jak dotąd nie otrzymał jeszcze żadnego czeku. W każdy piątek chodzi na pocztę z nadzieją, że wreszcie coś nadejdzie, lecz na próżno. ?NIE MA KTO PISAĆ DO PUŁKOWNIKA? jest wstrząsającym, choć pełnym charakterystycznej dla kolumbijskiego twórcy ironii, studium ludzkiej samotności i godności.

7. WTOREK 27 marca 2012

19:30 ?ŻYCIE TO JEST TO?.
reż. Álex de la Iglesia, Hiszpania 2011, 98?.
Berlinale 2012 ? Pokaz Specjalny, a na MFF Cartagena de Indias 2012 ? Film Zamknięcia
Kolejna zwariowana komedia twórcy ?HISZPAŃSKIEGO CYRKU? ? mistrza czarnego humoru, brawurowej satyry i zjadliwej ironii. Tym razem Álex de la Iglesia bierze na warsztat medialny cyrk i pragnienie sławy, opowiadając historię Roberto ? speca od marketingu i autora powszechnie znanego hasła reklamowego Coca-Coli sprzed lat. Dziś jednak nikt o tym nie pamięta, a sfrustrowanego Roberto nikt nie chce zatrudnić. Szansa na zmianę złej passy pojawia się, gdy mężczyzna spada z rusztowania w ruinach rzymskiego amfiteatru w Kartagenie. Zawieszony pomiędzy życiem a śmiercią, z prętem wbitym w głowę, staje się natychmiast pożywką dla dziennikarzy, podczas gdy ekipy ratunkowe głowią się, jak go uwolnić. Zdesperowany Roberto postanawia wykorzystać sytuację: zatrudnia agenta, by zbić fortunę na ekskluzywnych wywiadach i zapewnić rodzinie lepszą przyszłość. Intrydze sprzeciwia się jego kochająca żona (nominowana do Nagrody Goya Salma Hayek), podczas gdy żądny sukcesu agent dochodzi do wniosku, że uratowanie jego klienta to koniec lukratywnego biznesu…

Bilety:
18, 15 i 12 zł.
Możliwe są też karnety: przy zakupie biletów na minimum 5 różnych filmów cena jedego wynosi 12 zł.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...