HALKA Stanisława Moniuszki

W środę, 9 lutego 2011, o godz. 19.00 i dzień później, w czwartek, 10 lutego 2011, też o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim, nomen omen im. Stanisława Moniuszki, na ul. Fredry 9 (tel. 61 65 90 200) wystawią tą słynną operę. Jej reżyserem jest Marek Weiss-Grzesiński, a swoją premierę miała ona 30 grudnia roku 2000.

Ponad 90. lat temu, 31 sierpnia 1919 w Gmachu pod Pegazem odbyła się uroczystość inaugurująca działalność polskiego teatru operowego w Poznaniu, zwieńczona historycznym spektaklem Halki Stanisława Moniuszki. Od tego czasu tytuł ten nie schodził właściwie z afisza Opery Poznańskiej, mając swoje kolejne odsłony przez następne dziesięciolecia w obsadach najwybitniejszych solistów tej sceny, z Antoniną Kawecką, Stanisławem Romańskim, Barbarą Zagórzanką, Krystyną Kujawińską, Józefem Kolesińskim i Marianem Koubą na czele.

Dziś, pierwszy raz w tym sezonie, Teatr Wielki pragnie przypomnieć wszystkim poznaniakom i nie tylko, że to właśnie na jego scenie po raz pierwszy w niepodległej Polsce zabrzmiała muzyka Halki. Że to właśnie tutaj swój kunszt wokalny i aktorski prezentowali najwybitniejsi artyści tamtych czasów.

Poznań, w którym Teatr Wielki nosi imię ojca polskiej opery narodowej nie może zapomnieć o tym wydarzeniu, które tak dla Polaków w 1919 roku, jak i dzisiaj ma symboliczne wręcz znaczenie.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...