Głośne fotografie i audio z Wrocławia

W czwartek, 23 lutego 2012, o godz. 19.00 w Kluboksięgarni ?Głośna?, która znajduje się na ul. Św. Marcin 30 w Poznaniu, zobaczyć będzie można wystawę fotografii i audioreportaż autorstwa Marka Straszaka. Będzie on zatytułowany KONSTELACJE WROCŁAW i dotyczyć będzie ?ludzi nie z tej ziemi?, których artysta spotkał w części tego miasta leżącej nad rzeką. Wstęp wolny.


Ludzie nie z tej ziemi: tak określiłbym postaci rzemieślników, przedstawicieli powoli zapominanych i odchodzących w przeszłość zawodów, których udało mi się odnaleźć na terenie Śródmieścia Północnego, królestwa wrocławskich starych kamienic popularnie zwanego Nadodrzem. A jednak materia z jaką ścierają się na co dzień jest jak najbardziej namacalna, warsztaty te służą bowiem jej przemianie. Tutaj derma się rozciąga, szkło pęka, pierze walcuje, a klej wtłaczany jest miedzy fleka a obcas.
Każde z tych miejsc to planeta o swoistych, niesamowitych właściwościach, historii i topografii. Mikrokosmos, w którym do rzeczy podchodzi się w sposób szczególny. Rzemieślnik, z którego usług niestety coraz rzadziej korzystamy jest jej demiurgiem, dobroczyńcą.

Marek Straszak

?Konstelacja Wrocław? powoli dogasa ustępując miejsca taśmowej produkcji, naprawom polegającym na wymianie towaru i konsumpcji. 9 ścieżek audio z nagraniami planetoidalnej materii dodatkowo ilustruje 9 fotografii zakładzików rzemieślniczych. Są to: Poduszkarz, Zegarmistrz, Szewc, Krawiec, Naprawa Maszyn do Szycia, Szklarz i Rymarz.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...