Fotografie po nowemu

W poznańskim Teatrze Nowym, na jego ?Trzeciej Scenie? – wejście od malutkiego Zaułka Krystyny Feldman – w piątek i sobotę, czyli 17 i 18 lutego 2012 odbędzie się uroczyste Forum Fotografii Teatralnej ?FFT?. Wezmą w nim udział dwaj wybitni fotografowie teatralni: Thomas Aurin (Niemcy) oraz Wojciech Plewiński. Uczestnictwo w ?FFT” jest bezpłatne. Zgłaszać można się do dzisiaj.

Fotografia Teatralna, ciesząca się coraz większą popularnością, powstaje w cieniu wydarzeń, które opisuje. W Poznaniu ? dzięki ?FFT? ? twórcy, pasjonaci oraz widzowie będą mieli możliwość wspólnego spotkania i delektowania się tą sztuką.

SZCZEGóŁOWY HARMONOGRAM FORUM FOTOGRAFII TEATRALNEJ


17 lutego 2012

17.00 Otwarcie wystawy Thomasa Aurina.
Jest to znakomity niemiecki fotograf. Zaprezentuje on swoje prace, które powstały na scenach ?Maxim-Gorki-Theater?, ?Schaubühne?, ?Hebbel-am-Ufer?, ?Berliner Ensemble?, ?Schauspielhaus Bochum?, ?Theater Oberhausen? i innych.
18.00 Wywiad z Wojciechem Plewińskim
Spotkanie, podczas którego Bartłomiej Miernik (dziennikarz teatralny) przeprowadzi – przy udziale uczestników Forum – rozmowę z nestorem polskiej fotografii. Podczas wywiadu zobaczymy projekcję słynnych fotografii Wojciecha Plewińskiego, która stworzy możliwość poznania szczegółów powstania legendarnych zdjęć. Wywiad ukaże się później na łamach miesięcznika ?Teatr?.
19.15 Promocja albumu Wojciecha Plewińskiego
Autor będzie podpisywał swój najnowszy album pt. ?Szkice z kultury?.
21.30 Ocena prac uczestników otwartych warsztatów ?Noc fotografów?
Spotkanie, na którym będziemy wspólnie oceniać fotografie nadesłane w ramach warsztatów pt. ?Jak wam się podoba?? Wszyscy uczestnicy mogą przysłać maksymalnie dziesięć fotografii inspirowanych tytułem, w formie cyklu, fotoreportażu lub pojedynczych zdjęć. Autorzy najciekawszych prac będą mieli możliwość fotografowania prób generalnych repertuarowego spektaklu Teatru Nowego.

18 lutego 2012

12.00 Wykład Michała Markiewicza pt. ?Gramatyka fotografii teatralnej?.
Kategorie filozofii człowieka, którymi się posługuje Michał Markiewicz (filozof kultury) pozwalają pod innym kątem spojrzeć na topos fotografii. W swoim wykładzie podejmie próbę odpowiedzi na pytania: Czy fotografia porządkuje chaos rzeczywistości, czy też tworzy fikcję? Co jest interesującego w dodawaniu do już sztucznej teatralnej rzeczywistości, tak ograniczonej formy, jaką jest fotografia?
13.00 Wywiad z Thomasem Aurinem.
Spotkanie w podobnej formie jak poprzedniego dnia, gdy gościem Bartłomieja Miernika był Wojciech Plewiński. Tym razem Thomas Aurin opowie o specyfice niemieckiego teatru, swojej pracy, o tym jak zaczął fotografować oraz będzie odpowiadał na pytania uczestników spotkania.
15.00 Ocena prac uczestników warsztatów ?Aktorzy fotografują teatr?.
W tym roku zaproszono trójkę aktorów: Justynę Kabałę z Opery Narodowej, Tomasza Tyndyka z TR Warszawa i Mariusza Sikorskiego z Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Wykonają oni zdjęcia ?Popera?, najnowszej premiery Teatru Nowego. Wspólnie z mistrzami Wojciechem Plewińskim i Thomasem Aurinem będzie można oceniać ich prace fotograficzne, i również dowiedzieć się jak aktorzy czują się w roli fotografów teatralnych.
19.15 Warsztaty oprogramowania Adobe Lightroom.
Jest to wspaniaa okazja do poznania i poszerzenia swojej wiedzy na temat tego bardzo popularnego programu do edycji zdjęć.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: fotografia@teatrnowy.pl do dziś, do piątku 10 lutego 2012.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...