Festiwal Republica Femenina

Od 13 do 21 października w Poznaniu odbędzie się trzecia edycja organizowanego przez Fundację Sfera Festiwalu REPÚBLICA FEMENINA. Jak co roku, Festiwal poświęcony będzie kobiecości w krajach Półwyspu Iberyjskiego oraz Ameryki Łacińskiej. Realizując ten projekt, organizatorzy pragną przybliżyć uczestnikom sytuację oraz znaczenie kobiet w realiach tych niezwykle różnorodnych obszarów. Tak jak w dwóch poprzednich edycjach, do współpracy zostali zaproszeni zarówno specjaliści w dziedzinie literatury, sztuki i nauk społecznych, jak i osobistości ze świata artystycznego i podróżniczego. Gwiazdą tegorocznej edycji Festiwalu będzie baskijski duet gitarowy Napoka Iria, który wystąpi w Centrum Kultury Zamek. Artyści, Miren i Ander, zainspirowani takimi legendami jak Jeff Buckley, P.J. Harvey, Pearl Jam czy Ani Difranco, stworzyli intymny i emocjonalny styl, szczególnie wyczuwalny w koncertach granych na żywo. Koncert grupy Napoka Iria jest współfinansowany przez Baskijski Instytut Etxepare. Ale to nie koniec gwiazd z Półwyspu Iberyjskiego! Na Festiwalu w Poznaniu organizatorzy będą również gościć duet niezwykle utalentowanych muzycznie i tanecznie sióstr Almohalla. Celia i Sara, mieszkanki słonecznej Andaluzji, przygotowały swój występ ?Espejos/Lustra? specjalnie na III Festiwal República Femenina. Będą to impresje muzyczne i taneczne oscylujące wokół archetypu strachu i archetypów kobiecości. Oprócz tego, Celia Almohalla poprowadzi autorskie warsztaty tańca kreatywnego, które zapraszają do spotkania z kreatywnością poprzez ekspresję ciała i utworzenie połączenia z naszym światem wewnętrznym.
W MDK Dragon, w sobotni wieczór (20 października), odbędzie się performance Celii Almohalla zatytułowany ?Wolni?. Będzie to portret człowieka, który poprzez formę komunikuje się ze światem, posługując się mechanizmami ?samooszukiwania się? pozwalającymi uniknąć spojrzenia na ból i strach.
Stałym elementem programu jest cykl wykładów kulturoznawczych (miejsce: CK Zamek). Znane osobistości ze świata nauki podzielą się z uczestnikami swoimi fascynacjami oraz aktualnymi wynikami badań naukowych. Niewątpliwie, będzie to niepowtarzalna okazja, aby dowiedzieć się, m.in. jaka była pozycja kobiety na dworze królewskim dawnych Majów, a także, na czym polega baskijski matriarchat. Pojawią się również tematy związane z poezją katalońską Marii-Mercè Marçal, twórczością Carlosa Fuentesa oraz z podróżami, tańcem i muzyką.
W Kluboksięgarni Głośna odbędą się prelekcje meksykańskie traktujące o wpływie mazateckiej szamanki Marii Sabiny na zachodnią kontrkulturę i spożycie substancji psychodelicznych, oraz o postmodernistycznym.
W Teatrze ósmego Dnia odbędzie się spektakl-cuentacuentos poznańskiej aktorki Evy Rufo pt.: ?Mujeres-Kobiety?. Cuentacuentos to hiszpański zwyczaj opowiadania krótkich historii, który pojawił się w latach 50. w jednej z barcelońskich bibliotek, aby zachęcić ludzi do czytania książek. Spektakl Evy Rufo, stworzony na podstawie dzieła urugwajskiego dziennikarza Eduardo Galeano pt.: ?Mujeres? (tłum. Kobiety), jest próbą ukazania w inny sposób postrzegania kobiety, tak różny od tradycyjnie wpajanego od stuleci wizerunku kobiety milczącej, spokojnej i podporządkowanej.
Oprócz wspomnianych już warsztatów biodanza, w szkole tańca Batucada odbędą się również prowadzone przez poznańską performerkę i fotografkę, Joannę Ogrodnik, warsztaty improwizacji w tańcu dla kobiet. Warto dodać, że będą one inspirowane baśniami i mitami zaczerpniętymi z dzieła Clarissy Pinkoli Estés pt.: ?Biegnąca z wilkami?, oraz zostaną połączone z hiszpańską muzyką etniczną. Ich celem będzie odkrywanie naturalnego poczucia rytmu i rozwijanie świadomości własnego ciała.
Tematem warsztatów językowo-kulturowych będzie region Katalonii ? dobrze znany dzięki sławie Barcelony i Gaudiego, ale jednocześnie skrywający własną kulturę, język i arcyciekawe obyczaje.
Na Festiwalu na pewno nie zabraknie atrakcji dla amatorów rękodzieła artystycznego. We współpracy z pracownią ceramiczną Sztukolada, odbędzie się kilka warsztatów, w czasie których będzie można wykonać m.in. autorską biżuterię, przypominającą tę, która stanowi tradycyjny element pokazów sztuki tańca flamenco, czy też ulepić z gliny oraz wypalić w piecu tradycyjną płytkę azulejo, taką która na Półwyspie Iberyjskim służy do ozdabiana ścian budynków.
Dla dzieci w wieku 6-8 lat, we współpracy ze szkołą językową Dzieciolandia Español ¡Olé!, odbędzie się lekcja języka hiszpańskiego metodą ?Akcja na minutę?, połączona z warsztatami plastycznymi w Sztukoladzie. Dzieci będą miały okazję wykonać w glinie płaskorzeźby inspirowane hiszpańską architekturą i krajobrazem.
Bogaty program Festiwalu República Femenina uzupełnia spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w promującej ekologiczny styl życia kawiarni Niesiarkowana. Specjalne spotkanie festiwalowe będzie toczyło się wokół znanej, przepełnionej realizmem magicznym powieści meksykańskiej autorki Laury Esquivel ?Przepiórki w płatkach róży?.
Festiwal zostanie zwieńczony imprezą taneczną w Klubie Muchos Patatos, podczas której Miss M zaprezentuje iberyjską i latynoamerykańską muzykę popularną, tworzoną przez kobiety.
Dodatkowo, na stronie internetowej Fundacji Sfera (www.fundacjasfera.org) powstanie galeria fotografii Magdaleny Prask, pierwszej Wielkopolanki która stanęła na szczycie Mount Everest. Galeria udokumentuje pięciomiesięczną samotną podróż Magdaleny po Ameryce Południowej: odwiedziła między innymi Chile, Argentynę, Ekwador, Peru i Boliwię. Na pewno będzie to niesamowita inspiracja do odbycia ciekawej, niezapomnianej i fascynującej podróży!

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...