Fernand Crommelynck „Le Cocu magnifique”

Już dziś, w czwartek 5, a także jutro, w piątek 6 maja 2011 za każdym razem o godz. 19.00 w poznańskim Ośrodku Teatralnym Maski przy al. Niepodległości 26 (tel.: 061 852 60 76) trupa teatralna studentów filologii romańskiej UAM. ?Le Vent de l?Est? zaprasza na spektakl po francusku pt. ?Le Cocu magnifique? autorstwa pewnego wielkiego Belga.

?Le Cocu magnifique?
To historia o miłości przedstawiona w humorystyczny i oryginalny sposób. Opowiada o niszczącej sile zazdrości z jaką zmagają się Bruno i Stella.

Fernand Crommelynck

Jego rodzice – ojciec Belg, matka Francuzka – byli aktorami. Fernand Crommelynck już jako dziecko zdecydował, że pójdzie w ich ślady: chciał zarówno pisać sztuki, jak i grać w nich. Swój projekt zaczął realizować od pracy aktora, i dlatego jego pierwszy dramat, jednoaktówka pod tytułem ?Nous n’irons plus au bois?, został wystawiony w Brukseli, w 1906, z nim samym w jednej z ról. Kolejne jego sztuki grane były na scenach w Brukseli i w Paryżu. Widać w nich wyraźne wpływy ekspresjonizmu niemieckiego i flamandzkiej wyobraźni. Fernand Crommelynck zajmował się również filmem. Zagrał kilka ról w filmach, które uznano za najważniejsze dzieła rodzącej się kinematografii belgijskiej (m.in. u Alfreda Machina). Pisał również artykuły, poświęcone sztuce, a w szczególności teatrowi. Głównym rekwizytem teatru Crommelynck’a jest maska. Jego postacie to często pozornie przeciętne osoby, przedstawione w sposób konwencjonalny, a w rzeczywistości okazują się niepospolite, często przerażające, a niekiedy śmieszne. Pod maską zwyczajności skrywają swe prawdziwe oblicza. Dopiero skrajne doświadczenia i sytuacje wydobywają na wierzch ich prawdziwe osobowości. Dlatego krytycy umieszczają teatr Fernanda Crommelynck’a między dramatem symbolistycznym Maurice’a Maeterlincka a teatrem nadrealistycznym Michel?a de Ghelderode’a. Widać u niego wyraźnie antynomię gra – życie, fałsz – prawda.

Spektakl organizowany jest przez:
Ośrodek Alliance Française przy UAM
kierownik dr Marta de Mezer
Collegium H. Cegielskiego
ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 198
tel./fax 61 829 29 47

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...