Etno Eko Fest

W Antoninie w powiecie ostrowskim już w lipcu tego roku odbywać się będzie Etniczno-Ekologiczny Festiwal, który na stałe wpisał się w kalendarz ostrowskich i antonińskich imprez. Koncert główny odbędzie się w sobotę, 23 lipca 2011, o godz. 18.00 i o 20.00 nad jeziorem Szpyrek w Antoninie k/ Ostrowa Wielkopolskiego. Wstęp wolny.
Wróćmy nad jeziora

Wójt gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak, prezes Krystyna Poślednia z WFOSi GW, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Wozniak oraz prezes Stowarzyszenia Ostrowian w Poznaniu Krzysztof Wodniczak organizują w Antoninie w powiecie ostrowskim festiwal dla wszystkich tych, dla których przyroda jest nie tylko zwykłą naturą, ale może również pobrzmiewać nie rozerwalnymi dźwiękami – to właśnie na tym terenie znajduje się największy w Polsce Park Krajobrazowy Dolina Baryczy będący jednocześnie obszarem specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000.

Tym razem wędrujący Etniczno-Ekologiczny Festiwal przycumuje do Antonina, gdzie nad jeziorem Szpyrek stanie scena gotowa pomieścić wielu solistów i liczne zespoły. W dniu 23 lipca w części popołudniowej od godz.18.00 będzie można wysłuchać muzyków związanych z word music m.in. Kwartet Jorri ? Jolanta Ciechanowska, Romuald Andrzejewski, Roman Rauhut, Wojtek Ergo, zespołów IDIOM0 i HORIZONT. W tej części odbywać się będą także zajęcia warsztatowe nauka gry na ziołach, bębnach, marimbach… Odbędą się także warsztaty projektowania architektury krajobrazu. Każdy, dosłownie każdy może stać się twórcą otaczającej przestrzeni. Uczestnicy będą mieli możliwość kreatywnego, indywidualnego spojrzenia na przygotowany teren. Warsztaty nie wymagają żadnej wiedzy ani doświadczenia w dziedzinie projektowania przestrzeni. Autorzy najciekawszych projektów otrzymają sadzonki roślin ogrodowych. Prelekcję o walorach Doliny Baryczy wygłosi Zbigniew Dolata.

Mało kto wie, że Krzysztof Klenczon (1942 – 1981) skomponował w 1964 roku występując w zespole Niebiesko Czarni utwór ?Gdy odlatują bociany?. Bociany są obecnie najlepszą wizytówką Przygodzic (przeszło 3 miliony otworzeń portalu internetowego www.bociany.ec.pl) organizatorzy postanowili połączyć bociany z nieprzemijającą muzyką Krzysztofa Klenczona. Chcą sprowadzić do wspólnego mianownika bociany i gitary. W sali o godz.19.30 odbędzie się projekcja dokumentalnego filmu o Krzysztofie Klenczonie pt.”10 w skali Beauforta” autorstwa mieszkającej w USA Heleny Giersz.

Natomiast o godz.20.00 rozpocznie się koncert. Na estradzie kolejno pojawią się : człowiek orkiestra Tadeusz Lis, wokalista Grzegorz Kupczyk (Ceti, ex Turbo), kwartet gitarowy Black Night oraz zespół Czerwone Gitary Bernarda Dornowskiego współzałożyciela Niebiesko-Czarnych i samych Czerwonych Gitar.

?Kwiaty we włosach?, ?Nikt na świecie nie wie?, ?Historia jednej znajomości?, ?Nie zadzieraj nosa?, ?Takie ładne oczy?… – to największe przeboje zespołu. Wróciliśmy do korzeni i jako jedyni gramy nasz repertuar w aranżacjach płytowych, tak jak to było w okresie z Krzysztofem Klenczonem – mówi Bernard Dornowski, współzałożyciel i wieloletni członek Czerwonych Gitar, wokalista, basista, gitarzysta oraz kompozytor.

Wszyscy wykonawcy wspomnieniowego koncertu postarają się przenieść słuchaczy w bigbitowe czasy lat 60. ubiegłego wieku, przypominając wiele przebojów z tego okresu. Warto uświadomić sobie, że działalność Krzysztofa Klenczona była krokiem milowym w polskiej muzyce rockowej.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...