ESSENTIAL KILLING

22 października 2010 będzie miała w Polsce miejsce premiera nagrodzonego w Wenecji filmu, wojennego thrillera Jerzego Skolimowskiego.

reżyseria: Jerzy Skolimowski
scenariusz: Eva Piaskowska, Jerzy Skolimowski
premiera: 22 października 2010 (Polska) 6 września 2010 (Świat)
produkcja: Irlandia, Norwegia, Polska, Węgry
gatunek: Thriller, Wojenny

Informacje o istnieniu tajnych więzień CIA na kontynencie europejskim, również w Polsce, w których mieli być przetrzymywani więźniowie z Bliskiego Wschodu, wciąż budzą nowe kontrowersje. Wszystkie dotychczasowe polskie rządy zaprzeczały informacjom o lądowaniach amerykanów. W końcu sprawą zajął się Parlament Europejski. Human Rights Watch opublikowało specjalną listę państw oskarżonych o wspieranie CIA. Właśnie wtedy władze Litwy, która również się na niej znalazła, potwierdziły, że na jej terenie dochodziło do tego typu wydarzeń. Premera ?Essential Killing? miała miejsce w Wenecji, a co najśmieszniejsze, dzień później CIA opublikowało oficjalny komunikat na ten temat. Wówczas włoscy dziennikarze nawet żartowali, że musimy mieć imponujące koneksje w służbach specjalnych, ewentualnie aż tak gigantyczny budżet na promocję filmu. Cóż… Świat lubi takie historie.

Film

Bohater Essential Killing, Mohammed, zostaje złapany przez amerykańskich żołnierzy w Afganistanie i wywieziony do tajnej bazy w Europie Środkowej. My,- widzowie – nie wiemy, czy jest on zwykłym bojownikiem Al-Kaidy, czy też niewinnym człowiekiem, który znalazł się w niewłaściwym miejscu i niewłaściwym czasie. W sumie przypadkiem, temu odległemu od nas pod każdym względem: tak religijnym, jak kulturowym i społecznym, człowiekowi, znajdującemu się w sytuacji ekstremalnej, udaje mu się uciec z transportu. By przeżyć, nie cofnie się teraz przed najokrutniejszą zbrodnią. Jego wytrzymałość i wola przetrwania poddane są najcięższej próbie. To walka bez nadziei i jednego przeciw wszystkim.

Film ten sprawdza jak dużą potrafimy w sobie zbudować empatię dla drugiego, słabszego i kompletnie od nas różnego człowieka. Jest on mocny, przejmujący, trzyma w napięciu od pierwszej aż do ostatniej sceny. Zobaczymy w nim Vincenta Gallo i Emmanuelle Seigner.

x

Zobasz także

Prahistoryczna Macedonia w Archeologicznym

Eksponaty obrazujące codzienne życie w prahistorycznej Macedonii ? pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach ...