Enigmatyczna wystawa

Wszystko zacznie się w czwartek, 10 listopada 2011. Właśnie w tym dniu w Collegium Iuridicum Novum przy al. Niepodległości 53 w Poznaniu, o godz. 10.00 zostanie otwarta wystawa ?Enigma. Odszyfruj zwycięstwo?. Trzeba spieszyć się z jej odwiedzeniem, bowiem czynna będzie jeszcze tylko 11 i 12 listopada. Wstęp wolny.

?Enigma. Odszyfrować Zwycięstwo? to ekspozycja, poświęcona osiągnięciom matematyków poznańskiego uniwersytetu w łamaniu kodów słynnej niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Celem wystawy – ujętej w tablice tematyczne ? jest ukazanie historii losów tych, których umiejętności i niezwykła wiedza doprowadziły do jednego z bardziej spektakularnych sukcesów w dziedzinie światowej kryptologii, co stało się punktem zwrotnym w trudnym procesie hamowania szaleństwa wzajemnej zagłady. Przyczyniło się także do skrócenia II Wojny Światowej o 2-3 lata, chroniąc w ten sposób Europę od widma nuklearnej zagłady.

Główni bohaterowie tej wystawy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którzy ? poza złamaniem szyfrów Enigmy ? stworzyli matematyczne podstawy ataków na szyfry – zrewolucjonizowali kryptologię. Świat jednak dowiedział się o ich roli i osiągnięciach dopiero w połowie lat 70 ? tych XX wieku. Dla wielu ludzi historia ta nadal pozostaje nieznana…

x

Zobasz także

Wszystko wiąże się z kobietą…

O doznaniach towarzyszących tworzeniu oraz co można wyssać z mlekiem matki rozmawiamy z rzeźbiarzem Antonim ...