Dudziarze w Starym Browarze

W sobotę, 3 września 2011, o godz. 12.00 w poznańskim nadzwyczaj kulturalnym Centrum Handlowym dudziarze z całego świata spotkają się na Międzynarodowej Paradzie Dudziarzy – Pipefest. Będzie to znakomite widowisko, a jego celem nadrzędnym będzie zbiórka pieniędzy na cel charytatywny. Organizatorem jest pani Lesley A. Duncan ? Szkotka zakochana w Poznaniu i wielkopolskich dudach.

Pipefest to międzynarodowa parada, przyciągająca dudziarzy z całego świata. Każdego roku szkocki Pipe Major Magnus Orr wyznacza inne miasto do organizowania w nim głównej parady ? w roku 2011 tym zaszczytem został obdarzony Poznań. Wcześniej były to m.in. Edynburg, Tokio, Toronto, Sydney, Paryż, Bazylea czy Nowy Jork.

Partnerem pani Lesley A. Duncan jest Stary Browar, a wśród współorganizatorów wyliczyć należy także Fundację Barka, Muzeum Instrumentów Muzycznych oddział Muzeum Narodowego, Agencję PR Imbiria i Gminę Połajewo. Zbiórka organizowana w trakcie imprezy przeznaczona zostanie na utworzenie Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej w Polsce, który wspierał będzie powoływanie przedsiębiorstw społecznych w środowiskach lokalnych o dużych dysproporcjach w rozwoju społecznym.

Wydarzenie patronatem honorowym objęli: Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny.

Pipefest to nie tylko promocja sztuki dudziarskiej, ale także promocja Poznania. Do stolicy Wielkopolski przyjadą dudziarze z całego świata (na obecną chwilę mamy potwierdzony przyjazd m.in. gości z Australii i Hong-Kongu, Kanady oraz z większości krajów Europy). Szacujemy, że samych dudziarzy przyjedzie około 400, do tego doliczyć należy ich krewnych oraz publiczność.

W Starym Browarze dudziarzy spotkać będzie można na każdym kroku: na Dziedzińcu, na tarasie, na balkonach.

Poznański Pipefest różni się od wcześniejszych edycji pod jeszcze jednym względem: pierwszy raz w historii parady dopuszczeni będą do udziału w nim dudziarze, którzy grają na dudach innych niż szkockie ? tak więc będziemy mogli podziwiać dudziarzy m.in. z Polski, Słowacji i Rumunii, grających na dudach ze swojego regionu oraz we własnych strojach ludowych!

To nie jedyna dudziarska impreza zaplanowana na pierwszy weekend września. Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Fundacja ?Pluribus Unum?, przy udziale Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu i Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu, mając wsparcie Urzędu Marszałkowskiego i Władz Miasta Poznania, postanowiły zorganizować w dniach 2-4 września 2011 III Zlot Dudziarzy Europy. W Zlocie udział weźmie kilkanaście kapel dudziarskich i koźlarskich z Wielkopolski, Górale z Zakopanego (z Janem Karpielem Bułecką na czele) i Suchej Beskidzkiej oraz dudziarze z Białorusi, Bułgarii oraz Anglii ? razem ok. 150 muzyków, którzy swoje rodzime tradycje zademonstrują w formie warsztatów budowy i gry na dudach, muzykowania na płycie Starego Rynku i występów podczas festynów czy dożynek w Wielkopolsce. Dudziarze ze Zlotu zaprezentują się także w Starym Browarze.

x

Zobasz także

Jak napisać kryminał

Kolejne spotkanie w Herbaciarni Bibliotece Raczyńskich 7 stycznia we wtorek o godz. 17. Herbaciarnia Biblioteki ...